Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. jan. 2022Miloš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
01.04.2019 23:51 Ekonomika
Európska únia musí lepšie uskladňovať energiu, aby splnila energeticko-klimatické ciele
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.04.2019 23:51 Ekonomika

Európska únia musí lepšie uskladňovať energiu, aby splnila energeticko-klimatické cieleBRUSEL - Európska únia potrebuje lepšie uskladňovanie energie. Audítori uvádzajú, že Komisia si je vedomá významu výskumu a inovácií, a prijala opatrenia na zjednodušenie hlavného programu EÚ, aby splnila ciele v oblasti energetiky a klímy. Uvádza sa to v pondelňajšej zverejnenej správe Európskeho dvora audítorov (EDA).


Nový informačný dokument EDA upozornil, že EÚ potrebuje lepšie uskladňovanie energie, aby dosiahla cieľové hodnoty týkajúce sa energetiky a cieľov v oblasti klímy. Audítori identifikovali, aké výzvy existujú v EÚ pre technológie uskladňovania energie na účely elektrizačnej sústavy i dopravy. Varujú, že pokiaľ ide o kapacity na výrobu batérií, EÚ zaostáva za medzinárodnými konkurentmi a je možné, že nesplní cieľ Európskej aliancie pre batérie stanovený na rok 2025.

 

Kampaň za rozvoj Európskej aliancie pre batérie v rámci Európskej komisie vyvíja jej podpredseda zodpovedný za energetickú úniu Maroš Šefčovič.

 

Podľa správy EDA uskladňovanie energie môžu EÚ pomôcť pri plnení jej cieľov v oblasti energetiky a klímy. Technológie uskladňovania energie poskytujú pružnú odpoveď na nerovnováhy, ktoré vznikajú v dôsledku vyššieho podielu variabilných zdrojov obnoviteľnej energie, ako je slnko alebo vietor, v elektrizačnej sústave.

 

Palivá vyrobené z obnoviteľných zdrojov (elektrina alebo vodík z obnoviteľných zdrojov), môžu pomôcť aj pri znižovaní emisií CO2 z dopravy. Vhodné technológie uskladňovania energie môžu podporiť rozšírenie parku vozidiel, ktoré takéto palivá používajú.

 

Audítori zistili, že výzvy pre rozvoj a zavádzanie uskladňovania energie v EÚ sa týkajú troch aspektov: návrhu stratégie uskladňovania energie, účinného využívania výskumu a inovácií a vytvorenia podporného legislatívneho rámca.

 

"Uskladňovanie energie bude zohrávať kľúčovú úlohu pri vytváraní nízkouhlíkového energetického systému v EÚ založeného hlavne na obnoviteľných zdrojoch energie," uviedol v správe pre médiá Phil Wynn Owen, ktorý je v EDA zodpovedný za tento informačný dokument.

 

Upozornil, že EÚ urobila kroky na vytvorenie strategického rámca pre uskladňovanie energie, existuje však riziko, že doterajšie opatrenia nebudú postačovať na splnenie strategických cieľov EÚ týkajúcich sa čistej energie.

 

Audítori skonštatovali, že súčasná stratégia EÚ nemusí postačovať na zvládnutie výziev spojených s energetickou transformáciou. Rozvoj kapacít EÚ na výrobu lítiovo-iónových batérií (používaných vo vozidlách na elektrický pohon) oproti konkurentom vo svete zaostáva a keďže EÚ nevstúpi na trh výroby batérií ako priekopník, zrejme bude mať ťažkosti získať konkurenčnú výhodu.

 

 

Podľa EDA Európska aliancia pre batérie — zriadená s cieľom zabezpečiť konkurencieschopnú, udržateľnú výrobu batérií v Európe — je zameraná skôr na existujúce ako prelomové technológie a vystavuje sa riziku, že nedosiahne svoje ambiciózne ciele.

 

Investori do riešení v oblasti uskladňovania energie v elektrizačnej sústave doteraz čelili prekážkam, nová legislatíva EÚ však podľa audítorov pomôže prekonať väčšinu z nich. V oblasti elektromobility však prekážkou pre široké uplatnenie vozidiel na elektrický pohon môže byť oneskorené a nestabilné budovanie dobíjacej infraštruktúry.

 

Európski audítori určili hlavné výzvy z hľadiska podpory EÚ na vývoj a zavádzanie technológií uskladňovania energie: zabezpečenie ucelenej stratégie EU; zvýšenie podpory od zainteresovaných strán; zníženie komplexnosti financovania výskumu v EÚ; podpora výskumu a inovácií v oblasti technológií uskladňovania energie; zavádzanie technológií uskladňovania energie; odstraňovanie prekážok pre investorov a budovanie infraštruktúry pre alternatívne palivá.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok