Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. júl. 2022Milslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
18.05.2022 14:45 Zahraničie
Európska únia predložila krátkodobé núdzové opatrenia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.05.2022 14:45 Zahraničie

Európska únia predložila krátkodobé núdzové opatreniaBRUSEL – Európska komisia (EK) v stredu predstavila sériu dodatočných krátkodobých opatrení na riešenie krízovej situácie a vo svetle možného prerušenia dodávok energií z Ruska.


Komisia pripomenula, že predkladá návrhy aj pre optimalizáciu trhu s elektrinou, aby bol pripravený na prechod od fosílnych palív k iným druhom energie a odolnejší voči cenovým šokom a zároveň chránil spotrebiteľov a dodával cenovo dostupnú elektrinu. Eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová v tejto súvislosti uviedla, že EÚ má dobre fungujúci a prepojený trh s energiou, ktorý aj za súčasných náročných podmienok poskytuje spoľahlivé dodávky energie.

 

 

„Výnimočné časy si však vyžadujú výnimočné opatrenia, a preto predstavujeme ďalšie kroky, ktoré môžu členské štáty podniknúť v boji proti vysokým cenám. Keďže Rusko vedie nevyprovokovanú vojnu na Ukrajine, musíme naplánovať prerušenia dodávok plynu a vplyv týchto krokov pomocou solidárnych opatrení a prípadných cenových zásahov,“ opísala situáciu komisárka. A dodala, že EK súčasne pokračuje v práci na zlepšení trhu s elektrinou v snahe lepšie chrániť spotrebiteľov, znížiť nestálosť cien a pokračovať v podpore zeleného prechodu.

 

Komisia vyzvala členské štáty, aby pokračovali v používaní svojho súboru nástrojov pre úpravu cien energií, ktorý obsahuje opatrenia na zníženie účtov za energiu. Na trhu s plynom EK navrhla možnosť členským štátom dočasne rozšíriť reguláciu cien pre koncového spotrebiteľa na široké spektrum zákazníkov vrátane domácností a priemyslu, odporúča dočasné „poistky“ a núdzové opatrenia v oblasti likvidity na podporu efektívneho fungovania komoditných trhov pri plnom rešpektovaní ustanovení o štátnej pomoci. Komisia chce zároveň využiť novú energetickú platformu EÚ na spájanie spoločného dopytu po plyne, zabezpečenie konkurencieschopných cien plynu prostredníctvom dobrovoľných spoločných nákupov a zníženie závislosti EÚ od ruských fosílnych palív.

 

Čo sa týka možností zásahov na trhu s elektrinou, eurokomisia navrhla možnosť prerozdeliť výnimočne vysoké pod hraničné príjmy (neočakávané zisky) na podporu spotrebiteľov aj na nasledujúcu vykurovaciu sezónu. Navrhla tiež dočasné rozšírenie regulovaných maloobchodných cien na malých a stredných podnikateľov a pre regióny s obmedzeným prepojením navrhuje možnosť zaviesť dotácie na palivové náklady pri výrobe elektriny s cieľom znížiť cenu elektriny.

 

 

V prípade úplného prerušenia dodávok plynu z Ruska môžu byť v EÚ potrebné ďalšie výnimočné opatrenia. Komisia preto vyzvala členské štáty, aby aktualizovali svoje pohotovostné plány. Komisia vytvorí koordinovaný plán na úrovni EÚ na zníženie dopytu s preventívnymi dobrovoľnými opatreniami na obmedzenie dodávok, ktoré budú pripravené v prípade núdze. V duchu solidarity by členské štáty menej postihnuté odstavením ruského plynu mohli znížiť svoj dopyt po plyne v prospech viac postihnutých členských štátov.

 

Na doplnenie týchto opatrení a v reakcii na úplné prerušenie dodávok plynu z Ruska, môže byť potrebný administratívny cenový strop plynu na úrovni EÚ ako celku. Ak sa tento strop zavedie, mal by byť obmedzený počas doby trvania núdzového stavu v EÚ a nemal by ohroziť schopnosť Únie prilákať alternatívne zdroje dodávok plynu a LNG.

 

Návrh EK pre „trh s elektrinou, ktorý je pripravený na budúcnosť,“ tvrdí, že existuje niekoľko spôsobov, ako lepšie chrániť spotrebiteľov a dodávať cenovo dostupnú elektrinu, zároveň tento trh urobiť odolnejším voči otrasom a zosúlaďovať ho s cieľmi európskej zelenej dohody. Komisia stanovila niekoľko otázok, ktoré je ešte potrebné preskúmať, aby sa zabezpečilo optimálne fungovanie trhu s elektrinou. Patria tam trhové nástroje na ochranu spotrebiteľov pred kolísaním cien, opatrenia zlepšujúce reakcie na dopyt a na podporu individuálnych schém vlastnej spotreby, vhodné investičné signály a transparentnejší dohľad nad trhom.

 

Možno vás zaujme: Rusko vyhosťuje francúzskych a talianskych diplomatovreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok