Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. jún. 2020Laura
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
13.06.2017 14:57 Ekonomika
Európsky deň veternej energie akcentuje jej prednosti od roku 2007
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.06.2017 14:57 Ekonomika

Európsky deň veternej energie akcentuje jej prednosti od roku 2007BRATISLAVA/BRUSEL - Cieľom Európskeho dňa veternej energie, ktorý pripadá na 15. júna, je prezentovať prednosti jedného z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) - veternej energie. Prvýkrát sa Európsky deň veternej energie slávil 15. júna 2007.


Podľa webovej stránky Globálnej rady pre veternú energiu (The Global Wind Energy Council, GWEC) v roku 2017 sa uskutočnia podujatia v rámci Gblobálneho dňa veternej energie vo Fínsku, Francúzsku, Iráne, Juhoafrickej republike, Portugalsku, Rakúsku, Španielsku a Taliansku.

 

Napríklad Francúzsko avizovalo vyše 20 podujatí súvisiacich s využívaním veternej energie, do 20 ich má pripravené aj Rakúsko.

 

Podľa portálu enpos.sk veterná energetika na Slovensku predstavuje len zlomok vyrobenej elektrickej energie. Veterné parky nepatria na Slovensku k veľmi rozšíreným spôsobom výroby energie.

 

Prvý veterný park Cerová bol spustený do prevádzky v roku 2003, ďalšia elektráreň je na Myjave na Ostrom Vrchu.

 

Veterná energia spolu s vodnou, slnečnou, geotermálnou energiou a biomasou patrí medzi OZE. Tie definuje Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

 

Význam vetra a z neho získanej energie sa prvýkrát pripomínal v roku 2007 z iniciatívy Európskeho združenia veternej energie (EWEA) sídliaceho v Bruseli. Od roku 2009 sa tento deň slávi na svetovej úrovni pod názvom Globálny deň veternej energie (Global Wind Day). Jeho organizátorom je GWEC a v aktivitách sa pripája k EWEA.

 

Okolo 15. júna je vhodné zorganizovať deň otvorených dverí vo veterných parkoch, okrem toho sa zvyčajne konajú výstavy, dielne, prednášky, výstavy so zámerom oboznámiť verejnosť s významom veternej sily premieňanej na energiu.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok