Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
6. dec. 2021Mikuláš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
QR kód
QR kód
09.06.2021 11:02 Domov
Európsky parlament schválil digitálne COVID osvedčenie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.06.2021 11:02 Domov

Európsky parlament schválil digitálne COVID osvedčeniePoslanci Európskeho parlamentu dnes zakončili proces schvaľovania digitálneho COVID osvedčenia Európskej únie, ktorého cieľom je uľahčiť cestovanie v bloku počas pandémie koronavírusu a prispieť k hospodárskemu ozdraveniu.


Za nové nariadenie o digitálnom COVID osvedčení EÚ pre jej občanov v parlamente hlasovalo 546 poslancov a proti bolo 93. Celkovo  51 poslancov sa zdržalo hlasovania. Nariadenie o osvedčení pre príslušníkov tretích krajín prijali poslanci pomerom hlasov 553 za a 91 proti, hlasovania sa zdržalo 46 členov parlamentu. Nariadenia musíschváliť aj Rada Európskej únie.

 

 

Prečítajte si: Slovensko a Maďarsko si oddnes budú uznávať národné očkovacie certifikáty


Osvedčenia budú bezplatne vydávať vnútroštátne orgány. Budú k dispozícii v papierovej alebo digitálnej forme s QR kódom. Pre ich držiteľov budú slúžiť ako potvrdenia očkovania proti ochoreniu COVID-19, negatívneho výsledku nedávno absolvovaného testu alebo prekonania ochorenia. Osvedčenie však nebude podmienkou využívania práva na voľný pohyb a nebude sa považovať za cestovný doklad. Systém osvedčení bude formálne zavedený 1. júla na 12 mesiacov.

 

Čo prinesie?
Prinesie interoperabilné a v celej Európskej únii overiteľné osvedčenia. Súčasne by mal zabrániť podvodom a falšovaniu. Všetky osobné údaje na osvedčeniach sa musia spracúvať v súlade so všeobecným nariadením o ochrane údajov. Osvedčenia sa budú overovať offline a nebudú sa uchovávať žiadne osobné údaje.

Europoslanci počas rokovaní so zástupcami ministrov krajín Európskej únie pravidlách súvisiacich s osvedčeniami presadili dohodu, podľa ktorej členské štáty Európskej únie nie nebudú môcť uvaliť na držiteľov osvedčenia ďalšie cestovné obmedzenia, ako sú karanténa, samoizolácia či testovanie, pokiaľ nebudú nevyhnutné a primerané z dôvodu ochrany verejného zdravia.

 

Prijatie takýchto opatrení musí prihliadať na vedecké dôkazy vrátane dát, ktoré zverejňuje Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb. Pred začiatkom uplatňovania dodatočných obmedzení by mali byť Európska komisia a členské štáty upozornené najneskôr do 48 hodín, verejnosť aspoň 24 hodín.

 

Testovanie
Štáty by sa mali postarať o cenovo prijateľné a široko dostupné testovanie. Komisia na žiadosť Parlamentu prisľúbila uvoľniť z nástroja núdzovej podpory Európskej únie sumu vo výške 100 miliónov eur, ktorá umožní členským štátom nakúpiť testy a následne aj vydávať osvedčenia EÚ o ich podstúpení, uvádza sa v tlačovej správe.

 Všetky krajiny Európskej únie budú akceptovať osvedčenia o očkovaní vydané v iných členských štátoch pre vakcíny, ktoré schválila Európska lieková agentúra. O uznaní osvedčení týkajúcich sa vakcín schválených v rámci vnútroštátnych povoľovacích postupov alebo očkovacích látok, ktoré schválila Svetová zdravotnícka organizácia na núdzové použitie, rozhodnú členské štáty samy.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky KP/ SITA

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok