29.07.2019 16:01 Zahraničie
Expert na lesné požiare vysvetľuje, čo stojí za momentálnou situáciou v Arktíde
BRATISLAVA - Lesné požiare na Sibíri, v severnej časti Škandinávie, Aljašky a Grónska pustošia územie Arktídy. Keďže sa jedná o oblasti, ktoré nie sú vôbec, alebo len veľmi riedko osídlené, oheň tu vzniká zásahom prírody. Väčšinou ide o blesky, avšak situácia je momentálne horšia ako po iné roky.
Veľkým problém sú totiž teploty počas tohto leta. Pre klimatické zmeny sú vyššie ako zvyčajný priemer. Expert na lesné požiare Mark Parrington z Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) ich opísal ako "bezprecedentné". Dym zo stoviek z nich ovplyvňuje široké okolie. Mestá východného Ruska zaznamenali výrazné zníženie kvality ovzdušia. V júni požiare uvoľnili odhadovaných 50 megaton kysličníka uhličitého, čo podľa CAMS predstavuje ekvivalent celoročných emisií tohto plynu vo Švédsku.

Lesné požiare v Arktíde sú bežné od mája do októbra a sú prirodzenou súčasťou ekosystému. Tie tohtoročné sú však neobvyklé svojou intenzitou a rozsahom. "V takýchto vysokých zemepisných šírkach je v júni neobvyklé vidieť požiare takéhoto rozsahu a trvania," uviedol Parrington. "Avšak teploty v Arktíde sa zvyšujú oveľa rýchlejšie, ako je globálny priemer a teplejšie podmienky podnecujú vznik požiarov a ich trvanie," pokračoval.
Agresívne šírenie požiarov spôsobuje extrémne vysušená pôda v kombinácii s bleskami z tepla a silným vetrom. Oheň udržiava lesná pôda, ktorá pozostáva z nechránenej, rozmrznutej, suchej rašeliny s vysokým obsahom uhlíka. Požiare následne uvoľňujú veľké objemy skleníkových plynov.

Vedci tvrdia, že to, čo vidíme, je dôkaz určitej spätnej väzby, ktorú by sme mali v teplejšom svete očakávať. Zvýšená koncentrácia skleníkových plynov spôsobuje ďalšie otepľovanie, ktoré následne vytvára podmienky pre uvoľňovanie ešte väčšieho množstva uhlíka do atmosféry.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.
Zdroj: SITA/netky LČ
Foto: Pixabay, Twitter,
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk