Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2021Vendelín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Černobyľ
Černobyľ
16.09.2021 09:00 Relax
Experti zmerajú radiáciu v okolí Černobyľskej atómovej elektrárne
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.09.2021 09:00 Relax

Experti zmerajú radiáciu v okolí Černobyľskej atómovej elektrárneKYJEV - Cieľom operácie je vytvoriť novú mapu zobrazujúcu rádioaktívne znečistenie v danej oblasti. Naposledy sa takéto úplné mapovanie uskutočnilo v 80. rokoch.


Experti začali opätovne merať úroveň radiácie v okolí Černobyľskej atómovej elektrárne na Ukrajine 35 rokov po katastrofe, ktorá sa v nej v apríli 1986 odohrala. Výsledky týchto testov, vykonaných v uzavretej zóne približne 100 kilometrov od ukrajinského hlavného mesta Kyjev, budú odborníci prezentovať na vedeckej konferencii na budúci rok v apríli.

 

 

Ukrajinskí experti spolupracujú na projekte s nemeckými špecialistami, uviedol Christopher Strobl zo Spolkového úradu pre ochranu pred radiáciou (BfS) so sídlom v meste Salzgitter. Na operácii sa podieľa aj nemecká polícia.

 

"Máme dva vrtuľníky so 120 povolenými letovými hodinami pre každý z nich," vysvetlil Klaus-Jürgen Jess z nemeckej spolkovej polície. Vrtuľníky vykonávajú merania z výšky 100 metrov, čo umožňuje na diaľku detegovať akúkoľvek oblasť jadra žiarenia.

 

Experti však nemôžu lietať a merať priamo nad ochranným sarkofágom, ktorý zakrýva poškodený jadrový reaktor. Uzavretá zóna Černobyľskej atómovej elektrárne má rozlohu vyše 2 500 kilometrov štvorcových.

 

Podľa Strobla je na zemi približne 200 meracích bodov, ktoré skontroluje stovka odborníkov, pričom sa použijú aj drony. Strobl vyzdvihol spoluprácu s Ukrajinou. "Ide o veľmi úzku spoluprácu. Takáto výmena skúseností je veľmi dôležitá." 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/ Netky KP

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok