Moderna
Spoločnosť Moderna začala vyvíjať posilňujúcu tzv. booster dávku vakcíny proti novoobjavenému koronavírusovému variantu Omikron.

Je to jednou z troch stratégií, ktorými Moderna plánuje čeliť tejto novej potenciálnej hrozbe. Alternatívnou stratégiou je podávať už existujúce vakcíny v silnejších dávkach.
"Mutácie variantu Omikron sú znepokojujúce a už niekoľko dní sa snažíme realizovať našu stratégiu proti tomuto variantu čo najrýchlejším tempom," vyhlásil generálny riaditeľ spoločnosti Moderna Stephane Bancel.
Pfizer a BioNTech
Pfizer a BioNTech uviedli, že skúmajú Omikron, najprv označený ako B.1.1.529, a v prípade potreby môžu svoju vakcínu rýchlo prispôsobiť.

“Chápeme obavy odborníkov a okamžite sme začali vyšetrovanie variantu B.1.1.529,” uviedli spoločnosti. Pfizer a BioNTech uviedli, že ďalšie údaje z laboratórnych testov očakávajú najneskôr do dvoch týždňov. "Tieto údaje poskytnú viac informácií o tom, či by B.1.1.529 mohol byť únikovým variantom, ktorý si môže vyžadovať úpravu našej vakcíny, ak sa variant rozšíri globálne,“ uviedli.

Pfizer a BioNTech uviedli, že môžu prispôsobiť svoju mRNA vakcínu do šiestich týždňov a začať dodávať šarže do 100 dní, ak sa identifikuje únikový variant.
J&J
Spoločnosť Johnson & Johnson v piatok uviedla, že už testuje svoju vakcínu proti Omikronu.
„Pozorne sledujeme novovznikajúce kmene vírusu COVID-19 s variáciami v spike proteínu SARS-CoV-2 a už testujeme účinnosť našej vakcíny proti novému a rýchlo sa šíriacemu variantu, ktorý bol prvýkrát zistený v južnej Afrike,“ uviedla J&J.

AstraZeneca
AstraZeneca uviedla, že tiež skúma variant. Jej očkovacia platforma vyvinutá s Oxfordskou univerzitou umožňuje rýchlu reakciu na nové mutácie, keď sa objavia, uviedla spoločnosť.
„AstraZeneca už tiež vykonáva výskum v lokalitách, kde bol tento variant identifikovaný, konkrétne v Botswane a Eswatini,“ uviedla spoločnosť.

Sila vakcín
Sila vakcín Covid proti infekcii sa časom znížila, hoci sú stále vysoko účinné pri prevencii hospitalizácie a smrti. Štúdia publikovaná tento mesiac v časopise Science zistila, že účinnosť vakcíny Pfizer pri prevencii infekcie klesla od februára do októbra z 86 % na 43 %. V tej istej štúdii klesla účinnosť vakcíny Moderna z 89 % na 58 % a vakcíny J&J z 86 % na 13 %.
Možno vás zaujme: V Belgicku potvrdili prvý prípad nového variantu koronavírusu, ktorý sa šíri v Afrike
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.