Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. jún. 2023Medard
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Hviezdou festivalu bude fenomenálny huslista Dalibor Karvay
Hviezdou festivalu bude fenomenálny huslista Dalibor Karvay
24.05.2023 16:22 Domov
Festival Dolce Vitaj - mesiac „sladkého života“ v galériách a koncertných sieňach
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.05.2023 16:22 Domov

Festival Dolce Vitaj - mesiac „sladkého života“ v galériách a koncertných sieňachAj tento rok patrí máj a jún v Bratislave a Žiline prehliadke toho najlepšieho z talianskeho filmu, dizajnu, výtvarného umenia, hudby, gastronómie a životného štýlu tejto šarmantnej krajiny na juhu Európy. Festival Dolce Vitaj sa udomácnil na Slovensku už v roku 2007 a odvtedy každoročne prináša do výstavných, koncertných siení, ale aj na námestia slovenských miest atraktívne podujatia, ktorými chce našincovi priblížiť to najlepšie z Apeninského polostrova.


Myšlienka festivalu má vyjadrovať priateľstvo a blízkosť medzi dvomi krajinami a zrodila sa zo spolupráce Talianskeho veľvyslanectva v SR, Talianskeho kultúrneho inštitútu a Taliansko-slovenskej obchodnej komory, s podporou viacerých talianskych spoločností, RTVS, Slovenského národného divadla, Ministerstva kultúry, Slovenského filmového ústavu, Považskej galérie umenia a ďalších kultúrnych inštitúcií.

Počas svojej úspešnej existencie festival priniesol na Slovensko mnoho významných osobností, režisérov, výtvarníkov, hudobníkov, spisovateľov, architektov, hercov, dizajnérov, ale aj vinárov, cukrárov, či šéfkuchárov, a inak tomu nie je ani tento rok.

 

 

V rámci festivalu si môžete na Bratislavskom hrade pozrieť autorskú výstavu Mimma Rotellu (až do 18.9.), ktorý svojimi originálnymi dekolážami reagoval na konzumnú spoločnosť druhej polovice 20. storočia. V žilinskej Považskej galérii umenia sa zasa od 19. mája do 9. septembra usadil florentský vizuálny umelec Paolo Masi so svojimi experimentálnymi dielami. Už tradične je súčasťou festivalu aj prehliadka v bratislavskom kine Lumiére, kde si od 23. mája do 8. júna môžete pozrieť päť filmových adaptácií úspešných talianskych románov.

V Novej Cvernovke v Bratislave budú v sobotu 3. júna budú zo svojich diel čítať súčasní talianski autori Luca De Santis, Sara Colaone a Beatrice Salvioni. Vo Veľkej sále Slovenského rozhlasu v ten istý večer vystúpi so svojím originálnym hudobným programom temperamentná Neapolčanka – speváčka a herečka Flo. Môžete sa tešiť na zmes etna, džezu, tamburíny a vtipného slova, všetko okorenené pravou stredomorskou atmosférou.

 

 

Od 16. júna sa v Sídelnej budove Slovenského národného múzea usídli pozoruhodná výstava exponátov Roberta Capucciho – umelca, ktorého sám Christian Dior už ako 26-ročného označil za najlepšieho talianskeho módneho návrhára. Jeho návrhy v podobe originálnych sôch či kresieb môžete v SNM obdivovať do 22. októbra. V Panta Rhei v Auparku sa 21. júna predstaví mladý, v Taliansku oceňovaný autork Giuseppe Catozzella, ktorý tu predstaví svoj pozoruhodný román „Talianka“.

 

 

Vrcholom festivalu bude nepochybne koncert fenomenálneho huslistu Dalibora Karvay. V jeho podaní zaznejú 20. júna vo Veľkom evanjelickom kostole Vivaldiho štyri ročné obdobia.

 

Medzi obľúbené sprievodné podujatia festivalu každoročne patrí aj oslava talianskeho vína Vino Vitaj a Taliansky trh s lahôdkami zo všetkých regiónov, ktorý sa usadí na Hviezdoslavovom námestí od 22. 6. do 2. 7.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Alexa

Foto:  Dolce VitajNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok