Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. máj. 2020Ferdinand
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Premiér Robert Fico
Premiér Robert Fico
20.06.2017 12:12 Ekonomika
Fico: Dnes je historický deň, nikdy v novodobej histórii Slovenska nebola nižšia nezamestnanosť ako v máji 2017
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.06.2017 12:12 Ekonomika

Fico: Dnes je historický deň, nikdy v novodobej histórii Slovenska nebola nižšia nezamestnanosť ako v máji 2017BRATISLAVA - Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla ku koncu mája tohto roka 7,35 %. Oproti aprílu sa miera evidovanej nezamestnanosti znížila o 0,39 percentuálneho bodu. Medziročne bola miera nezamestnanosti minulý mesiac nižšia o 2,10 percentuálneho bodu. Na utorkovej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič.


Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 200 391 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti aprílu ide o pokles o 10 713 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol o 56 351 osôb.

"Dnes je historický deň. Nikdy v novodobej histórii Slovenska nebola nižšia nezamestnanosť ako v máji 2017," uviedol na tlačovej besede premiér Robert Fico.

 

Doteraz najnižšia miera evidovanej nezamestnanosti podľa neho bola v lete 2008, a to na úrovni 7,36 %. Historicky najnižšiu mieru nezamestnanosti podľa neho potvrdzujú aj údaje Štatistického úradu SR. Za poklesom miery nezamestnanosti predseda vlády vidí dobrý hospodársky rast, proaktívne opatrenia rezortu práce a sociálnych vecí a úsilie, ktoré vláda vynakladá na boj s nezamestnanosťou.

Predseda vlády očakáva na základe prognóz ďalší pokles nezamestnanosti, pričom už v tomto roku by podľa neho mohla miera nezamestnanosti klesnúť pod 7 %.

 

"Stojíme pred výzvou absolútneho nedostatku pracovnej sily," uviedol Fico. O tomto probléme by mala podľa neho mala rokovať budúci týždeň Rada solidarity.

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter poukázal na to, že kým v uplynulých rokoch bola kríza z hľadiska schopnosti dať ľuďom prácu, v súčasnosti je problém nájsť kvalifikovanú pracovnú silu na miesta, ktoré požadujú obsadiť jednotliví zamestnávatelia.

 

"Chceme a budeme podporovať len znevýhodnené skupiny uchádzačov o zamestnanie," povedal. Podľa neho ide o mladých ľudí do 29 rokov, dlhodobo evidovaných nezamestnaných a nezamestnaných nad 50 rokov. Pri nezamestnanosti vidí v súčasnosti dva základné problémy, a to jej regionálny charakter a jej štruktúru.

Šéf rezortu práce upozornil na to, že narastá počet výberových konaní na obsadenie voľných pracovných miest. "Efektívnosť je 6 percent," uviedol Richter. Z tisícov ľudí, ktoré úrady práce pozvali na výberové konania, sa totiž podarilo zamestnať len 6 percentám nezamestnaných, čo minister považuje za veľmi nízke číslo.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na "péenke" alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 8,69 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,44 percentuálneho bodu, medziročne to bolo menej o 2,44 percentuálneho bodu.

Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval v máji 236 934 osôb. Medzimesačne je to pokles o 11 819 osôb, v porovnaní s májom vlaňajška je to menej o 65 330 ľudí.
 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok