Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. sep. 2020Zdenka
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Robert Fico
Robert Fico
29.10.2014 06:36 Domov
Fico si v Prahe prevzal Rad Bieleho leva: Je to moje prvé vyznamenanie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.10.2014 06:36 Domov

Fico si v Prahe prevzal Rad Bieleho leva: Je to moje prvé vyznamenaniePRAHA – Za zvláštne vynikajúce zásluhy v prospech Českej republiky. S takýmto odôvodnením udelil dnes večer prezident ČR Miloš zeman Rad bieleho leva predsedovi slovenskej vlády Robertovi Ficovi. Najvyššie štátne vyznamenanie si prevzal ako prvý z viac ako troch desiatok ocenených počas slávnostného zhromaždenia na Pražskom hrade.


Zeman počas svojho prejavu uviedol, že Fico sa zaslúžil o skvelé česko-slovenské vzťahy. Vyzdvihol, že dokázal vybudovať silnú ľavicovú stranu zlúčením všetkých ľavicových prúdov na Slovensku. Slovenského premiéra nazval „vynikajúcim ľavicovým politikom“ a prirovnal ho k britskému premiérovi Winstonovi Churchilovi, ktorému bolo in memoriam udelené rovnaké vyznamenanie.
      

Fico po slávnostnom akte pre novinárov uviedol, že to je pre neho veľká pocta a váži si to. Vyznamenanie dostal podľa jeho slov po prvý krát v živote. „Vždy bez ohľadu na to, aká garnitúra politická bola na slovenskej alebo českej strane, ja som sa snažil o nielen také tie štandardné vzťahy medzi premiérmi, ale to boli doslova vždy vzťahy priateľské. A úplne inak vyzerá spolupráca medzi krajinami, ak premiéri majú k sebe bližšie, keď si dokážu zatelefonovať, vedia sa stretnúť aj neformálne, možno ísť spolu na futbal, aj také situácie boli,“ vysvetlil Fico. Povedal, že mal veľmi dobrý vzťah so všetkými šiestimi českými premiérmi, ktorých v svojom úrade zažil od roku 2006.
      

„Chcem jednoducho, aby aj moje správanie sa, a to čo sme vo vzájomných vzťahoch urobili, bolo príkladom, pre každého ďalšieho slovenského premiéra, alebo premiérku, že bez ohľadu na to, akej farby sme, či modrý, červený, zelený, žltí, tak tie vzťahy medzi Slovenskom a Českom musia vždy mať vysokú kvalitu,“ doplnil.
      

Na názory, ktoré sa opäť objavili na Slovensku, že by 28.október mal byť aj tu štátnym sviatkom, Fico zareagoval tým, že by to nebolo vhodné. „Nešiel by som do tejto polohy, pretože na Slovensku máme jeden z najväčších počtov štátnych sviatkov, ak to porovnáme aj s inými členskými štátmi Európskej únie,“ zdôvodnil.
      

Slovenský premiér by sa skôr venoval pripomenutiu mladej generácii, čo bolo Československo medzi prvou a druhou svetovou vojnou. „To bola naozaj moderná demokratická spoločnosť s vysokou životnou úrovňou,“ povedal. Osobitná pozornosť by sa potom podľa neho mala na Slovensku venovať oslavám 100 výročia vzniku ČSR o štyri roky.
      

Je to podľa neho dátum, ku ktorému by sa malo Slovensko intenzívnejšie prihlásiť a zapojiť. „Ak aj ja budem mať to šťastie, že aj v roku 2018 budem súčasťou politickej scény, tak určite sa postavím k tomu sviatku inak, ako to robíme teraz,“ uzavrel.

 

Rovnaké ocenenie si prevzal v českej metropole aj bývalý rakúsky spolkový kancelár Franz Vranitzky. Prezident ČR udelil celkove štyri Rady Bieleho leva, štyri Rady Tomáša Garrigua Masaryka, šesť medailí Za hrdinstvo a 19 medailí Za zásluhy.
      

Medzi ocenenými Radom Tomáša Garrigua Masaryka boli napríklad aj šansonierka Hana Hegerová, ktorá sa však na slávnostnom akte nezúčastnila, in memoriam ocenený pesničkár Karel Kryl, ale aj slávny cestovateľ a spisovateľ Miroslav Zikmund.
      

Medaily za zásluhy si prevzali okrem iných aj signatár Charty 77 Zdeňek Jičínsky, speváčka a viacnásobná Zlatá slávica Lucie Bílá, filmári Filip Renč a Robert Sedláček, ale aj predsedníčka Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť Dana Drábová.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok