Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. okt. 2020Aurel
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
16.06.2018 06:00 Ekonomika
Finančné inštitúcie majú povinnosť informovať o účtoch rezidentov z iných krajín
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.06.2018 06:00 Ekonomika

Finančné inštitúcie majú povinnosť informovať o účtoch rezidentov z iných krajínBRATISLAVA - Automatická výmena informácií (AVI) prináša v týchto dňoch povinnosť do 30. júna podať oznámenie o finančných účtoch rezidentov z iných krajín. Do tohto dátumu sú oznamujúce finančné inštitúcie, ktorých sa AVI týka, povinné podať Oznámenie FATCA a Oznámenie DAC2/CRS.


Povinnosť im plynie zo zákona o automatickej výmene informácií o finančných účtoch na účely správy daní. Ten je jedným z nástrojov boja proti daňovým únikom. Za nesplnenie povinností hrozí finančnej inštitúcii pokuta vo výške až do 10.000 eur.

 

V tomto roku majú finančné inštitúcie opäť povinnosť poskytnúť finančnej správe vybrané informácie za rok 2017 o finančných účtoch daňových rezidentov USA, členských štátov EÚ a zmluvných štátov uvedených v zozname, ktorý zverejnilo MF SR na svojom webovom sídle. Finančná správa zašle prijaté informácie daňovým správam príslušných štátov do 30. septembra 2018. Finančné správy v členských a signatárskych krajinách tak získajú informácie o každom bankovom účte svojho rezidenta v zahraničí, číslo účtu a zostatok na ňom.

 

Slovenské oznamujúce finančné inštitúcie reportovali informácie týkajúce sa finančných účtov prvý raz v roku 2016 za roky 2015 a 2014 na základe medzinárodnej dohody FATCA. Prostredníctvom tejto dohody sú totiž finančné inštitúcie povinné prostredníctvom finančnej správy poskytovať americkej daňovej správe (IRS) údaje o príjmoch a zostatkoch amerických subjektov na ich finančných účtoch. Zároveň USA poskytuje obdobné recipročné údaje partnerským jurisdikciám vrátane Slovenska.

 

V roku 2017 pribudla finančným inštitúciám povinnosť oznamovať aj informácie podľa štandardu CRS (Common Reporting Standard), v EÚ adoptovaný smernicou DAC 2. Podľa tohto štandardu odvtedy oznamujú finančné inštitúcie zahraničným jurisdikciám informácie o nerezidentoch v termíne do konca júna.

 

AVI predstavuje významný nástroj v boji proti rozmáhajúcim sa globálnym daňovým únikom a podvodom. Do medzinárodnej výmeny informácií sú zapojené štáty EÚ aj OECD. Automatická výmena informácií umožňuje finančným správam odhaliť nespolupracujúcich daňovníkov, zvyšuje transparentnosť, spoluprácu a efektívnosť výberu daní.reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok