Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. apr. 2021Rudolf
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Monika Flašíková Beňová
Monika Flašíková Beňová
05.12.2015 17:40 Domov
Flašíková Beňová: Podiel žien vo vedúcich pozíciách v SR klesá
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.12.2015 17:40 Domov

Flašíková Beňová: Podiel žien vo vedúcich pozíciách v SR klesáBRATISLAVA - Europoslankyňa Monika Flašíková Beňová upozorňuje na to, že podiel žien vo vedúcich pozíciách klesá. Ako ďalej uviedla pre agentúru SITA, nárast podielu žien na vedúcich miestach v podnikoch je malý a demotivujúci.


Práve tento problém bol jednou z tém na tzv. mini plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu (EP) minulý týždeň. Europoslanci riešili podporu rovnomerného zastúpenia žien vo vedúcich pozíciách v podnikoch.


S návrhom smernice, ktorý by podiel žien vo vedúcich pozíciách upravoval, prišla Európska komisia ešte v roku 2012. Od jej zverejnenia do konca minulého roka sa celoeurópsky podiel žien v riadiacich pozíciách zvýšil približne o dve percentá, pričom dnes nedosahuje zďaleka ani pätinu. "Pokrok v tejto oblasti je neuveriteľne pomalý a demotivujúci. Nepomáha tomu ani dlhodobý nárast vzdelanosti žien, ktoré už niekoľko rokov predstavujú väčšinu absolventov univerzít,“ uviedla poslankyňa EP Monika Flašíková Beňová. Situácia je rôzna v závislosti od konkrétnych krajín, poznamenala. Niektoré štáty, ako je napríklad Francúzsko, môžu ísť podľa nej príkladom. Prijali záväzné pravidlá, ktoré sa týkajú postupného zvyšovania zastúpenia žien v riadiacich funkciách a dosahujú aj výsledky. "Iné štáty spravili v tejto oblasti naopak žalostne málo a nemôžu sa preto čudovať, že podiel žien na vedúcich miestach im v niektorých rokoch dokonca klesá. Bohužiaľ sa medzi ne zaraďuje aj Slovensko,“ zdôraznila poslankyňa EP.


Ako Flašíková Beňová pokračovala, "je pritom dokázané, že zvýšenie ženského zastúpenia v riadiacich orgánoch spoločností môže mať pozitívny vplyv na výkonnosť podnikov". Bránia mu však podľa jej slov pretrvávajúce stereotypy, nedostatočná transparentnosť pri výbere a povyšovaní pracovníkov či nedostatočná podpora na vyváženie starostlivosti o rodinu s prácou. "Návrh smernice týkajúcej sa rovnomerného zastúpenia žien vo vedúcich pozíciách v podnikoch si získal jednoznačnú podporu európskych orgánov, či už komisie alebo parlamentu. Veľmi by pomohlo, keby sa k nemu konečne po takmer troch rokoch vedeli postaviť aj čelní predstavitelia národných štátov,“ uzavrela poslankyňa Európskeho parlamentu.


 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok