Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. dec. 2021Mikuláš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Množstvo kráterov na Sibíri v poslednom čase narastá
Množstvo kráterov na Sibíri v poslednom čase narastá
05.04.2018 13:30 Zaujímavosti
FOTO Aký pôvod majú záhadné krátery na Sibíri? Vedci majú odpoveď!
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.04.2018 13:30 Zaujímavosti

FOTO Aký pôvod majú záhadné krátery na Sibíri? Vedci majú odpoveď!Vedci po rokoch bádania prišli s dvoma teóriami vysvetľujúcimi vznik hlbokých kráterov na Sibíri.


Oblasť Sibíri v Rusku v posledných rokoch zaznamenáva zaujímavý fenomén. Vznikajú tu záhadné krátery, o pôvode ktorých toho veľa nevieme. Momentálne sa odhaduje, že ich je na tomto území približne tisíc a odborníci predpokladajú, že toto číslo porastie. Čo sa teda skrýva tajuplnými úkazmi?

 

Masívne krátery sa stali živnou pôdou pre všetkých konšpirátorov. Ich nejasný pôvod nabádal k predstavám, že vznikli pričinením nejakej mimozemskej civilizácie. Iní v nich zasa videli pozostatky po páde asteroidov. Zdá sa však, že ani jedno z týchto tvrdení nemá nič spoločné s realitou. Vedci sa totiž vyjadrili, že svojimi výskumami v lokalite prišli k dvom odlišným záverom. Oba však majú rovnaký základ – globálne otepľovanie.

 

Prvé tvrdenie, ktoré vyslovili je, že za vznik útvarov môže metán. Ten je totiž veľmi rozpínavý a keďže sa rozklad organických látok pod zemským povrchom, ktorý plyn produkuje, rastúcou teplotou urýchľuje, metán sa hromadí a hľadá si cestu „von“. Tento proces zapríčiňuje silný výbuch, po ktorom ostáva hlboký kráter.

 

Druhé vysvetlenie pojednáva o takzvanom efekte pingo. Ten sa opisuje ako prípad, kedy sa vplyvom teploty ľad nachádzajúci sa hlboko v zemi, vytlačí na povrch. Keď sa postupne roztopí, ostane po ňom kráter.

 

Pokiaľ sa teórie ukážu ako pravdivé, je z hľadiska situácie v oblasti klimatických zmien vysoko pravdepodobné, že proces vzniku obrovských kráterov neustane, ale práve naopak, budú pribúdať v čoraz rýchlejšom tempe.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky IK

Foto:  SITA, ProfimediaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok