Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. okt. 2020Sergej
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Albínov v Tanzánii lovia pre časti tiel.
Albínov v Tanzánii lovia pre časti tiel.
27.02.2018 06:00 Zahraničie
FOTO Albínov v Tanzánii rozsekávajú na kusy, časti ich tiel majú cenu zlata
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.02.2018 06:00 Zahraničie

FOTO Albínov v Tanzánii rozsekávajú na kusy, časti ich tiel majú cenu zlataHrôza, ktorá prevláda v Afrike, poukazuje na nevyhnutnosť vzdelania. Fotograf zachytil to, ako vyzerá svet, kde prevláda primitívny spôsob života a viera v mýty, čary či rôzne náboženstvá.


Eric Lafforgue cestuje po svete a dokumentuje život najmä v krajinách východnej Ázie, Afriky či Blízkeho východe. Jednými z najšokujúcejších sú fotografie zmrzačených detí z Tanzánie, ktoré sa narodili ako albíni. Pre prevažne černošskú spoločnosť je to veľmi výnimočné. Až tak, že ich bielej pleti pripisujú čarovné schopnosti a veria, že časti ich tiel prinášajú šťastie.

 

 

Málo ktorý albín udrží svoje telo v celku. „V Tanzánii má telo albínov cenu zlata. Čarodejníci používajú časti ich tiel: nosy, ruky, pohlavné orgány, jazyk, prsty a uši na prípravu elixírov, ktoré ľuďom údajne prinášajú šťastie,“ vysvetlil fotograf, čo znamenajú zmrzačené deti na jeho obrázkoch.

 

 

Napríklad v roku 2000, ktorý bol jedným z najhorších, bolo oficiálne zavraždených 76 albínov. Neoficiálne počty však mohli byť ešte vyššie. Hodnota končatín ľudí bez melanínu sa pohybuje 500-tisíc do 750-tisíc dolárov. Priemerná mzda je tu ale len približne 40 dolárov mesačne.

 

 

V Tanzánii sa budú čoskoro konať voľby, čím pre albínov nebezpečenstvo ešte vzrastie.

 

V Oblasti vznikla organizácia s názvom „Pod rovnakým slnkom,“ ktorá za svojimi múrmi týchto bielych nešťastníkov dlhodobo chráni. Ochranka ich musí sprevádzať na každej prechádzke. Väčšinou sa do nej však dostanú už zmrzačené deti. Deti albíni totiž vyrastajú vo vlastných rodinách, kde ich častokrát zradí niekto príbuzný.

 

 

Fotograf Lafforgue sa s obeťami osobne rozprával. 17-ročná Kulva Lusana, ktorej skupina útočníkov odsekla ruku, tvrdí, že medzi nimi spoznala svojho strýka.

 

 

Barack Kosmas prišiel o roku ako 3-ročný. Odsekol mu ju jeho vlastný otec, ktorý ju následne predal na 5-tisíc dolárov.

 

 

14-ročný Emmanuel Fest prišiel o ruku až po lakeť. V Budúcnosti by sa chcel dostať do vlády, aby toto peklo ukončil.

 

 

Dievčaťu menom Kabul Ngarag (12) odrezali ruku, keď spala. Chce sa stať právničkou a ochraňovať všetkých albínov.

 

 

 

Mariam 32 prišla o obe ruky. Po útoku potratila aj bábätko.

 

 

A tak ďalej. Takýchto obetí sú stovky až tisíce. To všetko, kvôli negramotnosti a hlúpej viere.  

 

 

Albinizmus je celoživotná diagnóza prejavujúca sa nedostatkom hnedého farbiva (melanínu), a v priemere postihuje jedného z 20 tisíc ľudí vo svete. V subsaharskej Afrike je ich počet častejší a v Tanzánii sa ako albín narodí jeden z 1400.

 

Albinizmus sprevádza veľké množstvo zdravotných komplikácii a lekári sú v tejto oblasti bezradní. Z dermatologického hľadiska, majú albíni okrem popálením od slnka, zvýšené riziko vzniku zhubného melanómu. Pigment absentuje aj v ich dúhovkách a slnko tak vážne ohrozuje ich oči, ktoré má veľká časť albínov poškodené. Musia sa preto neustále chrániť pred slnkom odevom vrátane pokrývky hlavy či rukavíc a okuliarov s UV filtrom. reklama


Zdroj: netky LS

Foto:  Eric LafforgueNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok