Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. okt. 2020Arnold
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Inšpiráciou pre vznik albumu Chloe boli mexické ľudové príbehy
Inšpiráciou pre vznik albumu Chloe boli mexické ľudové príbehy
02.05.2018 15:40 Hudba
FOTO Cenu Esprit za najlepší slovenský jazzový album získala po dvoch rokoch znovu Sisa Michalidesová, inšpirovala sa temnými príbehmi z Mexika
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.05.2018 15:40 Hudba

FOTO Cenu Esprit za najlepší slovenský jazzový album získala po dvoch rokoch znovu Sisa Michalidesová, inšpirovala sa temnými príbehmi z MexikaBRATISLAVA - Slávnostné odovzdávania cien s trojkoncertom nominovaných prebehlo v pondelok 30. apríla v Divadle Aréna ako súčasť celosvetovej oslavy Medzinárodného dňa jazzu. Cenu za najlepší jazzový album vydaný v roku 2017 si prebrala hudobníčka a skladateľka Sisa MIchalidesová s albumom Chloe. Cenu verejnosti získalo zoskupenie AMC trio a Ľudová hudba Stana Baláža za album Ad Fontes.


Počas slávnostného večera predstavili naživo svoju aktuálnu tvorbu traja z nominovaných. Na úvod sa pódia zhostilo zoskupenie Ľubomír Gašpar Cimbal Project, ktoré svojou originálnou koncepciou spojenia cimbalu, jazzového tria a inovatívnych aranžmánov prinieslo zaujímavú symbiózu slovenského folklóru a jazzu. Komornú hudbu na pomedzí vážnej hudby a jazzu predstavili v intímnom formáte dua saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľuboš Šrámek. Záver večera patril laureátke hlavnej ceny, skladateľke a hudobníčke Sise Michalidesovej. So svojim zoskupením priniesla originálne kompozície z víťazného albumu Chloe, inšpirované postavou autorkinej divadelnej hry Silent rhapsody, či mystickým svetom povestí o magických bytostiach Mexika.

 

Sisa Michalidesová  si cenu v podobe sošky kontrabasu z dielne slovenského akademického sochára Juraja Čuteka prebrala z rúk Johanna  Kneihsa, jazzového redaktora ORF Ö1 a porotcu pre hlavnú cenu Esprit, ktorý v príhovore vyzdvihol domácu jazzovú produkciu: "Pokiaľ mám súdiť slovenský jazz podľa týchto šestnástich nominovaných albumov nahraných minulý rok, musím povedať, že úroveň je veľmi vysoká. Veľký dojem na mňa urobili aj debutové nahrávky mladých hudobníkov a samozrejme aj mnoho ďalších nahrávok. Myslím, že sa nemusíte obávať o budúcnosť slovenského jazzu s hudobníkmi, akých tu máte."

 

 

"V tomto albume je veľká príbehovosť. Na začiatku som vôbec nevedela, či sa to vôbec podarí, ale verila som tomu,...treba veriť v to, čo robíte. Napríklad skladba Brujas má takmer štrnásť minúť a má veľa častí, najskôr to boli jednotlivé fragmenty, ktoré som potom začala prepájať. Je to ako v divadle, bolo to pre mňa niečo nové," prezradila pre netky.sk laureátka prestížneho ocenenia.

 

"Celú muziku, všetky party skladám najskôr na klavíri, potom si sadnem k počítaču, kde to v programe Cubase (počítačový program, v ktorom sa nahrávajú a aranžujú hudobné podklady, pozn.) celé spracujem podľa jednotlivých nástrojov. Tie partitúry boli poriadne dlhé... (smiech). Pripravím vlastne celú demo nahrávku, samozrejme okrem niektorých sólových častí, hudobníci potom dostanú už iba noty," priblížila tvorivý proces Sisa Michalidesová. Tridsaťpäťročná rodáčka z Bratislavy pred dvomi rokmi už cenu Esprit získala, za album Dream Rhapsody v spolupráci s venezuelským klaviristom  Benitom Gonzalezom.

 

Na albume Chloe sa na bicích predstavil aj renomovaný hudobník Marcel Buntaj, ktorý už osem rokov býva vo Viedni. "Nedávno som sa vo svojom štúdiu zadíval na cenu, ktorú som získal ako 21-ročný v roku 1995, Cenu Ladislava Martoníka ako jazzman roku! Teraz mám 42 rokov a znovu sa tejto hudbe venujem veľmi intenzívne. So Sisou som už pracoval na albume Zimní kúzelníci, a keďže toto dielo bolo dosť náročné tak ma oslovili..(smiech). Pomerne dlho sme to pripravovali, je tam veľa nepravidelných rytmov, ale som veľmi dobrý listár a dobre čítam z nôt, takže napokon som to zvládol ," uviedol na margo spolupráce Buntaj. 

 

 

Nádherné sošky ocenení pre Esprit pre Cenu verejnosti a Cenu odbornej poroty v tvare kontrabasu vytvoril významný slovenský akademický sochár Juraj Čutek 

"Ľudský rozmer džezu, jeho farebnosť a improvizácia sú pre mňa najinšpiratívnejšie. Mám pocit, že tak ako vzniká džezová skladba, vzniká aj moje výtvarné dielo. Jeho zrodu vždy predchádza nápad, koncept, projekt, ale až konfrontácia s materiálom, mojim vnútrom a energiou kozmu vytvorí konečný produkt." 

 

O víťaznom albume sa v superlatívoch vyjadrili viacerí členovia odbornej poroty

 

"Bez omylu opätovne vynikajúca produkcia, výborné skladby a aranžmány. Koncepcia, zvukový obraz a sólisti doslova na svetovej úrovni."

Peter Polanský, marketingový riaditeľ a dramaturg Wiener Konzerthaus (Rakúsko)

 

"For the musical landscapes offered here, reminiscent of the serenity of the orchestral jazz of Gil Evans or Maria Schneider."

Johann Kneihs – jazzový redaktor ORF Ö1 (Rakúsko)

 

"Chloe successfully combines theatre and jazz"

Martyna Markowska – dramaturg Katowice Jazz Art Festival (Poľsko)

 

​"U Sisy Michalidesovej ma potešili kvalitné kompozície, spracovanie krásnych tém, fantastickí hudobní hostia, aj zvuk albumu. Je cítiť, že sa Sisa pri tvorbe tohto albumu opäť posunula, skúša nové veci, postupy, aranžmány.. A opäť stúpa!"

Matej Šálek, dramaturg koncertného cyklu City Sounds

 

"Beautiful!"

Frank Bolder – dramaturg festivalu North Sea Jazz (Holandsko)

 

16 nominovaných albumov za rok 2017:

 

AMC trio a Ľudová hudba Stana Baláža - Ad Fontes

Bashavel - Hoorhay

Brass Concept - Brass Concept

Brigita Szelidová - Duets

GrooveHub - Glasses & Hats

Cha Bud - Nice To Eat You

Juraj Griglák & Company - Live feat. Bobby Sparks, Poogie Bell, Chris Hemingway

Ľubomír Gašpar - Cimbal Project

Ľuboš Šrámek, Nikolaj Nikitin - Altar

Ludo Kotlár Trio - Hangin'

Róbert Ragan Jr. Project - Turns

Sisa Michalidesová - Chloe

Ščevlíková & Zajaček - Feel It

Thebenbound - Thebenbound

Valér Miko Trio - Random Coincidences

Valér Miko: Project Gaia - In the Naturereklama


Zdroj: netky RB

Foto:  BEST ONENašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok