Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. feb. 2021Frederik
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Život Pygmejov žijúcich v Rwande Vám priblíži nový dokument Envirofilmu/Ekotopfilmu 2017
Život Pygmejov žijúcich v Rwande Vám priblíži nový dokument Envirofilmu/Ekotopfilmu 2017
26.05.2017 10:36 Film
FOTO Ekotopfilm-Envirofilm 2017 predstaví nový slovenský dokument o živote Pygmejov v Rwande
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.05.2017 10:36 Film

FOTO Ekotopfilm-Envirofilm 2017 predstaví nový slovenský dokument o živote Pygmejov v RwandeBRATISLAVA - Nový dokument s názvom Pod krídlami predstaví dnes v Bratislave na festivale Ekotopfilm - Envirofilm 2017 Michal Rybanský.


Známy televízny reportér v ňom prináša pravdivý príbeh o komunite Pygmejov a ich ťažkom živote v Rwande. Zaostril najmä na pygmejskú mládež, deti žijúce na juhu krajiny v mestečku Kibeho, ktoré sa preslávilo po svete tým, že začiatkom 80. rokoch minulého storočia sa tam pravidelne zjavovala trom stredoškoláčkam Panna Mária.

 

Príbeh o zjaveniach priviedol do Rwandy nielen filmárov, ale aj niekoľko slovenských misionárov, ktorí sa snažia pomáhať pôvodným obyvateľom Rwandy utláčaným väčšinovými kmeňmi Hutuov a Tutsiov. "Pygmejovia, ktorým v krajine hovoria Batwa, tvoria iba percento populácie, žijú naozaj v strašných podmienkach. Majú podobný osud asi ako austrálski aborigéni, ktorých tiež pripravili o lovecké teritóriá, pôdu a možnosť žiť dôstojný život. Sú odkázaní na občasné práce, žobranie, nemajú peniaze na jedlo, ani na školy pre svoje deti," uviedol v rozhovore pre TASR Michal Rybanský.

 

Slovenskí dobrovoľníci pôsobiaci v Kibeho sa nemohli dlhšie pozerať na každodenný zápas prírodného etnika o holý život a s pomocou rehole pallotínov pre deti postavili denné centrum. "Je podobné detskej škôlke, troj- až päťročné pygmejské deti tam chodia každý deň, dostávajú najesť, učia sa hygienické základy, ako sa o seba starať," dopĺňa k centru, v ktorom sa malí Pygmejovia učia aj základy angličtiny.

 

"Chcú ich aspoň na chvíľu vytrhnúť z naoko beznádejného prostredia a dať im novú nádej do života," poznamenal k práci dobrovoľníkov, ktorá dokumentaristu inšpirovala. Poukazuje na ňu aj názov jeho v poradí štvrtého filmu - Pod krídlami. "Naši dobrovoľníci, ktorí tam boli a pravidelne sa obmieňajú, si Pygmejov zobrali pod svoje ochranné krídla a snažia sa o nich starať už vyše roka."

 

Vlani uviedol Rybanský na Ekotopfilme dokument Púštna ruža o ťažkých životných podmienkach ľudí v indickom Radžastane, ktorý aj získal Cenu prezidenta SR. V predchádzajúcej snímke Blackout ukázal, ako sa Japonsko dokázalo vyrovnať s ekologickou katastrofou vo Fukušime. V oblasti ekofilmov debutoval dokumentom Na úteku, v ktorom zmapoval život špecifického etnika v Thajsku - dlhokrkých žien. V novom filme nasnímal nielen pygmejské deti, vybral sa tiež pozrieť si podmienky v osade, z ktorej do denného centra dochádzajú.

 

Pygmejská osada pozostávala z "hlavného námestia", ktorým bol hlinený pozemok s rozmermi asi päť krát päť metrov, a chatrče pozliepané tiež z hliny a trste. Dokumentarista netají prekvapenie z obyvateľov osady. "Podozrievavé tváre s nami nechceli hovoriť, niektorí vyzerali, ako keby boli pod vplyvom omamných látok, matky mali mdlé pohľady, neboli to veľké spíkerky," opisuje osadníkov, ktorí sa vraj stravujú asi štyrikrát do týždňa. S nadšením teda prijali dary v podobe múky či akéhokoľvek jedla.

 

"Bosé deti odeté v roztrhaných, zaprášených starých šatách sú samorasty. Potulujú sa, robia, čo sa dá. Trpia hladom, žijú v ošarpanej búde, kde neexistuje posteľ, ležia len na rohoži, namiesto nechtov majú diery po červíkoch. Ťažké je na to sa pozerať, bol to najsilnejší dojem z krajiny, v ktorej som doteraz bol. Na to len tak ľahko človek nezabudne," vyhlásil autor silného príbehu. Rybanský však pôvodne plánoval predstaviť na aktuálnom festivale filmov o trvalo udržateľnom rozvoji po troch zahraničných dokumentoch snímku z prostredia slovenských hôr o tradičných valašských ovciach, ktorú pripravoval celé minulé leto. "Film bude hotový už teraz v júni a premiérovať sa bude na Liptove pri otvorení letnej sezóny," uzavrel.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  Ekotopfilm, InternetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok