Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. máj. 2022Svetozár
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
28.05.2019 13:36 Zaujímavosti
FOTO: Emancipácia silnie, mladých Španielov v škole učia žehliť a variť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.05.2019 13:36 Zaujímavosti

FOTO: Emancipácia silnie, mladých Španielov v škole učia žehliť a variťRodová rovnosť je dôležitá, a to nielen v rámci pracovného prostredia, ale aj domácich prác.


Španielska škola Montecastelo, ktorá sídli v meste Vigo, si dobre uvedomuje, že doba sa mení. Rodovú rovnosť vo všetkých oblastiach života považuje za mimoriadne dôležitú, preto sa dlhšie zamýšľala, ako túto myšlienku aplikovať do svojich osnov. A vyriešili to výborne.

 

Vedenie Montecastelo navrhlo zaradiť špeciálnu výchovu, ktorá by učila chlapcov praktickým zručnostiam v domácnosti, ktoré sú napriek tomu, že žijeme v 21. storočí stále považované za „ženské“. Avšak vzhľadom na súčasnosť a moderný spôsob života je nevyhnutné, aby prať, žehliť a variť vedeli aj muži.

 

Táto myšlienka sa stretla s veľkou podporou zo strany rodičov, no menej nadšení boli práve mladí muži. To sa ale zmenilo po prvej „lekcii“. Školáci si nový predmet obľúbili a živo sa zaujímajú o všetko nové, čo sa tu učia. Okrem praktických zručností ako žehlenie, šitie či varenie sa podľa ľubovôle môžu priučiť aj tesárstvu, murárstvu, inštalatérskym a elektrikárskym prácam.

 

Z hľadiska legislatívy a noriem je však zavádzanie podobných predmetov náročné, preto sa škola rozhodla pre vlastný systém. Výučbu realizujú učitelia dobrovoľne, dokonca im vypomáhajú aj nepedagogickí zamestnanci školy či rodičia.

 

Ako sa vyjadril koordinátor zariadenia Gabriel Bravo, je mimoriadne dôležité, aby si dospievajúci ľudia uvedomovali, že neexistuje nič ako čisto „ženské“ či „mužské“ práce, že aj na chode domácnosti by sa mali podieľať rovnako muž aj žena. Takáto praktická výchova pripraví mladých ľudí do reálneho života.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky IK

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok