Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. mar. 2021Tomáš
BratislavaBratislava -5°
Biblia
TV program
Moje Netky
Slovenský prezident Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska
13.02.2017 17:27 Zahraničie
FOTO Kiska: Slovenské projekty v Keni vytvorili niekoľko tisíc pracovných miest
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.02.2017 17:27 Zahraničie

FOTO Kiska: Slovenské projekty v Keni vytvorili niekoľko tisíc pracovných miestNAIROBI – Počas obdobia, za ktoré Slovensko pomáha Keni, vzniklo v krajine viac ako 100 projektov pomoci. Slovenský prezident Andrej Kiska to dnes vyhlásil po stretnutí s kenským prezidentom Uhuruom Kenyattom a s členmi kenskej vlády v Nairobi.


"Pracovalo tu niekoľko stovák dobrovoľníkov. Slovenské projekty vytvorili niekoľko tisícov pracovných miest, dali prácu pre desiatky tisíce farmárov a na moje prekvapenie vďaka Slovensku a slovenským projektom sa tu zasadilo viac ako 200.000 stromov."

 

Slovensko poskytlo Keni počas posledných 12 rokov viac ako 10.000.000 eur, pričom tretí sektor sa prostredníctvom slovenským projektov začal v Keni angažovať skôr, než začala vládna pomoc. Táto východoafrická krajina je najväčším príjemcom rozvojovej pomoci zo Slovenska.

 

"Keňa ako taká je, by som povedal, veľmi stabilným pilierom tejto časti Afriky. Je partnerom v boji proti terorizmu, Nairobi je centrom mnohých nadnárodných inštitúcií. Keňa je centrom hospodárskeho rozvoja a pre Slovensko je nielen možno krajinou, z ktorej dostávame kvety, morské plody, alebo čaj, ale na moje prekvapenie aj krajinou, kde môžeme brať inšpiráciu," uviedol prezident Kiska.

 

Počas rokovania s kenským prezidentom sa zhodli na tom, že Slovensko nemusí Keni radiť, ale vzájomný vzťah už je založený na zdieľaní vlastných skúseností.

 

"Až 85 percent ľudí má prístup k internetu a mobilné bankovníctvo je tu hádam na najvyššej úrovni na svete. Táto krajina sa vyvíja, má pred sebou dynamický rozvoj," predpovedal slovenský prezident, ktorý je na prvej oficiálnej návšteve Keni.

 

Hlavy štátov rokovali o obchode, investíciách, ekonomike, o vzdelávaní, o tvorbe nových pracovných miest, o boji proti terorizmu i o tom, ako zlepšiť zdravotnú starostlivosť a bojovať proti korupcii. Zároveň zdôraznil, že Keňa je spoľahlivým partnerom pre Slovensko i pre EÚ.

 

Kenský prezident vyjadril potešenie z návštevy Andreja Kisku a vyjadril nádej, že posilní vzájomné vzťahy medzi oboma krajinami. Pripomenul, že práve Keňa bola jednou z prvých krajín, ktorá uznala Slovensko za suverénny štát. Slovenského prezidenta oboznámil so záujmom vytvoriť v Keni milión pracovných miest, v rámci ktorých by ľudia pracovali z domu.

 

Andrej Kiska po stretnutí s kenským prezidentom absolvoval návštevu v sídle OSN v Nairobi, po ktorej ho sprevádzala generálna riaditeľka OSN v Nairobi Sahle-Work Zewdeová. Po tom, čo v areáli sídla OSN zasadil strom, odobral sa na prehliadku čajovej farmy. Večer ešte Kisku čaká oficiálny štátny banket na pozvanie kenského prezidenta.

 

Zahraničné štipendiá závisia od kapitálu a ochoty investovať

 

"Myslím, že aj štipendiá sú jednou z najlepších foriem. Ja osobne by som si želal, aby to bolo minimálne o jednu nulu viac, ako je to dnes. Ak teraz hovoríme o 50 štipendiách, možno by som hovoril o 500 štipendiách, možno o tisícich štipendiách," povedal Kiska po stretnutí s kenským prezidentom Uhuruom Kenyattom.

 

Podľa údajov ministerstva školstva Slovensko v tomto školskom roku poskytuje zahraničným študentom 48 štipendií, pričom 6 štipendistov pochádza z Kene.

 

Jedným z nich je Benson Kioko Kiamba, mladý človek z Nairobi, ktorý pochádza z chudobných pomerov. Na základe slovenského štipendia študuje medicínu v Bratislave. "Momentálne je v treťom ročníku, no plánuje sa vrátiť naspäť, chce pomôcť svojej vlasti. Presne takéto prípady pomoci konkrétnym ľuďom sú najkrajšími príkladmi nielen pomoci, ale aj budovania vzťahov medzi jednotlivými krajinami," uviedol prezident Kiska.

 

Domnieva sa, že medicína je presne ten odbor, ktorý si zahraniční študenti vyberajú. Podľa neho v oblasti zvyšovania počtu štipendií ide skôr o otázku kapitálu a ochoty investovať. "To je len otázka kapitálu ako takého a ochoty to zaplatiť, pretože miesta na vysokých školách máme, zahraničných študentov máme," konštatoval Andrej Kiska.

 

"Som presvedčený o tom, že tým, že je Slovensko moderná krajina, mali by sme byť v tom aktívnejší. Mali by sme tej pomoci dávať viacej," uzavrel prezident.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok