Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. jan. 2021Bohuš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Pred ministerstvo práce prišlo dnes protestovať približne 300 ľudí
Pred ministerstvo práce prišlo dnes protestovať približne 300 ľudí
28.04.2017 15:45 Ekonomika
FOTO Pred ministerstvom práce protestovalo takmer 300 ľudí pod vedením OZ KOVO
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.04.2017 15:45 Ekonomika

FOTO Pred ministerstvom práce protestovalo takmer 300 ľudí pod vedením OZ KOVOBRATISLAVA - Pred ministerstvo práce prišlo dnes protestovať približne 300 ľudí proti uvoľňovaniu podmienok pri zamestnávaní cudzincov. Protestné zhromaždenie zorganizoval Odborový zväz (OZ) KOVO.


Odborári upozorňujú na to, že stále sa dajú získať zamestnanci na Slovensku a ak už firmy chcú zamestnať cudzincov, mali by mať v podnikoch rovnaké podmienky ako Slováci.

 

"Nie je možné, aby dovážali ľudí za menšie mzdy, dali ich pracovať za 12 a viac hodín denne. Je to hanba, ktorú nemôžeme na Slovensku trpieť. My chceme, aby na Slovensku ľudia, či už sú to naši, alebo ľudia z Maďarska alebo z Rumunska, mali také isté práva a podmienky, aké máme my," vyhlásil pred davom na proteste predseda OZ KOVO Emil Machyna.

 

Takisto chce zväz docieliť, aby aj Slováci pracujúci v zahraničí mali presne tie isté podmienky, ako majú ľudia v Európe. "Chceme zmeniť niektoré veci v Zákonníku práce, aby platilo na zamestnancov to, čo platí aj na kmeňového. Aby sa nezakrývala práca tým, že sa budú ľudia najímať na obchodný vzťah. Chceme, aby sa prijal zákon o dumpingu, aby ľudia, ktorí pracujú na tom istom mieste, mali presne tie isté podmienky v tarifných mzdách a niektorých zložkách, aby mali za rovnakú prácu rovnakú mzdu," doplnil Machyna.

 

Protest prišiel podporiť aj prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Jozef Kollár. Upozornil na to, že zástupcovia zamestnávateľov kritizujú odborárov za to, že navrhli výšku minimálnej mzdy na budúci rok na 492 eur a na druhej strane žiadajú uvoľnenie podmienok pri zamestnávaní ľudí z tretích krajín. "Máme 170.000 ľudí evidovaných na úradoch práce, z toho 50 % je evidovaných stredoškolákov a tí ešte nie sú umiestnení na trhu práce. Preto máme otvárať hranice? Vieme, čo zamestnávatelia chcú. Je to lacná pracovná sila a preto sme tu, aby sme tomu zabránili," vyhlásil Kollár.

 

Zástupcov OZ KOVO prijal minister práce Ján Richter (Smer-SD), ktorý predstúpil aj pred protestujúcich. Opäť vyhlásil, že je proti dovozu pracovnej sily a zamestnávanie ľudí z tretích krajín musí byť regulované. Taktiež zopakoval dnes prezentované opatrenia týkajúce sa zavedenie príplatkov pre zamestnancov za prácu v sobotu a v nedeľu, ako aj zavedenie štedrejšieho odmeňovania za prácu v noci.

 

Richter prisľúbil protestujúcim opatrenia, ktoré majú zabrániť sociálnemu dumpingu. "Všetci zástupcovia zamestnávateľov deklarovali, že sú proti tomu, aby sa na Slovensko infiltroval sociálny dumping. Otázkou je optimálne pomenovanie a zakotvenie znenia do litery Zákonníka práce," priblížil Richter. Najneskôr od jesene tohto roka by sa mal novelou Zákonníka práce zaoberať parlament.

 

Taktiež pripomenul, že cez európsku smernicu o cezhraničnom vysielaní zamestnancov nemôže byť zneužívané zamestnávanie cudzincov. Preto je podľa neho dôležité zvolať stretnutie s okolitými krajinami, spolu Rumunskom a Srbskom, aby sa o tejto problematike diskutovalo. "Som presvedčený, že keď nájdeme spôsob na komunikáciu, bude to v prospech všetkých krajín, hlavne zamestnancov. Máme záujem, ak niekoho pustíme na naše územie pracovať, aby tu mal vytvorené všetky pracovné podmienky ako slovenskí zamestnanci," dodal Richter.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok