Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. máj. 2020Petrana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ohrozený prírodný unikát, les Usambara
Ohrozený prírodný unikát, les Usambara
05.04.2017 15:03 Zaujímavosti
FOTO Vzácny tanzánsky les postupne umiera. Na vine sú pôvodní obyvatelia
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.04.2017 15:03 Zaujímavosti

FOTO Vzácny tanzánsky les postupne umiera. Na vine sú pôvodní obyvateliaTANZÁNIA – Prostredníctvom miestnych projektov sa ochranári prírodnej rezervácie snažia zachovať tento prírodný unikát, les Usambara.


Projekt má chrániť pôdu, ktorá bola pred časom vyplieňovaná, zvieratá odchytávané a používané ako tovar na čiernom trhu. Táto oblasť čelí vážnym problémom v oblasti životného prostredia. Bojuje proti vplyvu rastúce počtu obyvateľov, ktorý sa momentálne rovná takmer dvojnásoboku národného priemeru, a vplyvu externých firiem či jednotlivcov s cieľom obohatenia sa. V centre ich záujmov je poľnohospodárstvo, ťažba dreva a odchyt ohrozených plazov pre ilegálne obchodovanie.

 

Projekt na zachovanie bohatej biodiverzity hôr Usambara, zahŕňa tiež ochranu endemických a ohrozených druhov. Les sa nachádza sa asi 340 km severovýchodne od hlavného mesta Dar es Salaam. Prírodná rezervácia Nature Reserve Amani bola založená a schválená v roku 1997, dovtedy využívaná ako hlavný zdroj ťažby dreva, zlata a pytliactva.

 

Súčasťou projektu je ukázať domorodému obyvateľstvu ako si vypestovať plody pre vlastnú potrebu a na predaj na miestnych trhoch bez toho, aby naďalej ničili vzácne biotopy a voľne žijúce živočíchy. Za prvý veľký úspech projektu sa považuje vysadenie viac ako 30 pôvodných druhov stromov na pláňach, ktoré boli v minulosti dočista vyhladené.  Ochranári sa snažia nasmerovať miestne domorodé obyvateľstvo k pestovaniu klinčekov alebo škorici, ktorá by zároveň obnovila pôvodnú vegetáciu pôdy a celkovú biodiverzitu a tak naštartovala prirodzený chod ekosystémov.

 

„A v rovnakej dobe popohnať miestne komunity, aby začali využívať plody stromov, semená, z ktorých môžu ďalej vyrábať olej, margarín či ako prímes do mydiel,“ vyjadril sa profesor Norbert Cordeiro z Univerzity v Chicagu. Cieľom projektu nie je len ochrana lesa ale aj zmena myslenia domorodého obyvateľstva. Aby začali pestovať a niečo vytvárať ako si len brať a vykorisťovať všetko okolo seba. reklama


Zdroj: netky KZ

Foto:  Internet, Victor MkongewaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok