Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Boli sme pri tom
25. máj. 2020Urban
BratislavaBratislava 12°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Boli sme pri tom. Otvorte časovú os udalostí.
Deti si zaslúžia najlepšiu opatrovateľku a tou je mama
Deti si zaslúžia najlepšiu opatrovateľku a tou je mama
01.06.2017 15:42 Domov
FOTO Ženy žiadajú Fica o darček ku dňu detí: Dajte deťom mamy na plný úväzok
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.06.2017 15:42 Domov

FOTO Ženy žiadajú Fica o darček ku dňu detí: Dajte deťom mamy na plný úväzokBRATISLAVA - Mamičky žiadajú od premiéra Roberta Fica a vlády darček ku dňu detí. Chcú, aby dopriali deťom mamy na plný úväzok. Mamičky dnes na úrade vlády odovzdali premiérovi Ficovi podpisy pod ich výzvu "Mama je lepšia ako jasle".


Túto výzvu zverejnili dva dni pred Dňom matiek. Do dnešného Medzinárodného dňa detí, teda v priebehu 20 dní, ju podpísalo viac ako 15 000 občanov SR. Mamičky, ako aj 40 organizácií, premiéra a vládu žiadajú, aby nediskriminovala mamy, ktoré sa osobne starajú o svoje deti a nedávajú ich do jaslí.

 

“Pre vývoj detí je dôležité, aby mohli v prvých rokoch života vyrastať pri mame. Je preto veľmi dobré, že sa v súčasnosti môžeme o deti starať tri roky počas rodičovskej dovolenky. Túto dobrú slovenskú prax nám závidia aj v zahraničí, máme byť na ňu hrdí a chrániť ju,“ povedala Annamária Cerovská z iniciatívy mamičiek.

Matky nesúhlasia s politikou, podľa ktorej na jasľovú starostlivosť dáva štát príspevok až do výšky 280 eur, pričom matkám, ktoré sa osobne starajú o deti, necháva rodičovský príspevok len vo výške 213,20 eura. “To si naozaj štát cení osobnú starostlivosť mamy na mínus 66,80 eura? My, matky, sme predsa lepšie ako jasle!” dodáva Renáta Ocilková z občianskeho združenia Ženy ženám.

Podľa Marty Glossovej matky vnímajú veľmi kriticky pripravované reformy na zvýšenie zamestnanosti matiek detí do troch rokov vrátane plánu investovať viac ako 40 miliónov eur do budovania jaslí.

 

„Dôsledkom bude len ďalšie odtŕhanie malých detí od ich matiek, čo rozhodne nie je v ich najlepšom záujme ani v záujem Slovenska. Oveľa viac by sme uvítali podporu matiek na rodičovskej dovolenke a pri ich postupnom návrate do práce po jej skončení,“ povedala Marta Glossová. Podľa Evy Grey to v praxi môže vyzerať tak, že štát mamu podporuje, aby išla do práce, keď má dieťa šesť mesiacov či jeden rok. „Štát zabezpečí miesto v jasliach a dá jej vyšší príspevok. No keď bude mať dieťa tri roky, mama bude mať problém, lebo miesto v škôlke pre to dieťa nebude. To nedáva žiadnu logiku,“ povedala Grey.

Iniciatíva matiek nesmeruje proti tým, ktorí dávajú deti do jaslí, ale proti politike, ktorá preferuje jasle pred osobnou starostlivosťou matiek o deti. Matky vo výzve žiadajú zvýšiť rodičovský príspevok aspoň na úroveň príspevku na jasľovú starostlivosť o dieťa, teda na 280 eur. Znížiť daňovo-odvodové zaťaženie rodín s deťmi.

 

Zastaviť štátne kampane cielené na zvyšovanie zamestnanosti matiek malých detí, t.j. na odtŕhanie detí od mám v ranom veku. Ušetrené peniaze navrhujú investovať do podpory matiek starajúcich sa o deti na rodičovskej „dovolenke“, na podporu čiastočných úväzkov po skončení rodičovskej “dovolenky” či do rozvoja škôlok, ktorých je stále nedostatok.
 reklama


Zdroj: SITA, netky.sk

Foto:  netky MBNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok