Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. sep. 2020Ľuboš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
05.10.2012 06:59 Kultúra
Fotografi TASR M. Baumann a P. Neubauer žiarili na Slovak Press Photo
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.10.2012 06:59 Kultúra

Fotografi TASR M. Baumann a P. Neubauer žiarili na Slovak Press PhotoFotografi TASR M. Baumann a P.


Dve prvé ceny v premiérovej národnej súťaži fotografov Slovak Press Photo 2012 získali fotoreportéri TASR. Pavel Neubauer zvíťazil v kategórii Aktualita a Martin Baumann v kategórii Šport. 

Na dnešnom slávnostnom vyhodnotení v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca v Bratislave si od prezidenta Ivana Gašparoviča hlavnú cenu Grand Prix J. M. Petzvala prevzal Maňo Štrauch (redakcia Trend) za fotografiu roka Posledný portrét majstra Kállaya. 

Štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Ivan Sečík odovzdal Cenu za celoživotné dielo vdove po Karolovi Kállayovi Zdenke Kállayovej. "Je to výraz úcty a vďaky za to, čo urobil pre slovenskú kultúru," zdôvodnil Sečík a veľkým potleskom sa pridala cela sála. 

Grant Bratislavy v podobe štipendia v hodnote 2000 eur si od primátora Milana Ftáčnika prevzala študentka Laura Witteková. Počas roka bude fotiť premeny mesta a jej súbor sa stane pamäťou mesta.

Pavel Neubauer a prezident Ivan Gašparovič


"Prvú cenu som získal za fotografiu pána prezidenta pri čítačke príhovoru k národu, kde zle videl a rukami naznačoval posun čítačky. Pomáhal mu v tom aj hovorca a ja som vtedy stlačil spúšť," pre TASR zdôvodnil Neubauer víťazný záber Čarovanie pred prejavom. Na 2. mieste aktualít skončil Marián Kunc (Plus 7 dni, Pochod Rómov v Bratislave), na 3. mieste Tomáš Benedikovič (Sme, Robert Fico počas volebnej noci) a Čestné uznanie si prevzala Andrea Veselá (voľná fotografka, Dekréty paraolympionikom).

V kategórii Reportáž je poradie nasledovné 1. Maroš Herc (Nový čas, Gorila protesty v Bratislave), 2. Joe Klamár (voľný fotograf, Memorial Day), 3. Michal Smrčok (Plus jeden deň, Vytúžená bolesť).

Úspech Danky Bartekovej zachytil Martin Baumann


Je to pre mňa prvé veľké ocenenie a som z toho trošku mimo. Zvíťazil som sériou fotografií Daniely Bartekovej, našej bronzovej strelkyne z nedávnej olympiády," vyjadril prvé pocity Martin Baumann. Za ním bol 2. Joe Klamár (Boxing Las Vegas) a 3. študent Lukáš Smiešny (Skate). 

Najlepšie portréty podľa medzinárodnej poroty nafotila mladá autorka Martina Kinčešová (Rebélia nemých tvárí mladej generácie), ktorá zvíťazila pred Martinom Marenčinom (voľný fotograf, Čakry – Ego – Klinická smrť a iné starožitnosti) a Matúšom Zajacom (Týždeň, Na pokraji).

Mária Candráková (voľná fotografka, Ijen Workers) bola prvá v kategórii Príroda, 2. skončil Tomáš Halász (voľný fotograf, Rybolov žralokov v Ománe), 3. Michal Šebeňa (Šarm, Osamelý stred v osamelom kruhu) a Čestné uznanie si prevzal Martin Purtz (Horehronské ráno).

Kategóriu Umenie a svet šoubiznisu najlepšie zvládla študentka Mária Szabová (Život máme vo vlastných rukách). Za ňou skončil 2. Dušan Dukát (voľný fotograf, Bratislava) a 3. Michal Šebeňa (Šarm, Jan Saudek).

Odkaz Cyrila a Metoda pri príležitosti 1150. výročia ich príchodu na Slovensko víťazne zobrazil sériou fotografií Peter Župník (voľný fotograf). Z mladých autorov do 25 rokov a študentov žurnalistiky si prvenstvo odniesla Alexandra Galambová (Univerzita sv. Cyrila Metoda Trnava) fotografiami z Domova dôchodcov a sociálnych služieb v Rimavskej Sobote. 


Súťažilo 130 fotografov


Celkove sa do premiérovej súťaže prihlásilo 130 autorov, ktorí zaslali 1515 fotografií. Podujatie sa konalo pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča. 

Výber najlepších fotografií je na výstave v Starej radnici Múzea mesta Bratislavy, kde potrvá do 28. októbra.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok