Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. apr. 2021Fedor
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Opis ochorenia a následného prekonania celého obdobia liečby nám poskytol nemenovaný francúzsky horolezec.
Opis ochorenia a následného prekonania celého obdobia liečby nám poskytol nemenovaný francúzsky horolezec.
29.07.2020 21:36 Koronavirus
Francúzsky horolezec opísal utrpenie, ktoré mu spôsobil koronavírus
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.07.2020 21:36 Koronavirus

Francúzsky horolezec opísal utrpenie, ktoré mu spôsobil koronavírusMatthieu žije vo francúzskom meste Lille a patrí k tým, ktorí prekonali COVID-19. Zdôraznil, že prežil bolesť celého tela, čo však absolútne nemôže porovnať s bežnou svalovou horúčkou. Nakazil sa napriek tomu, že celý život bol zdravý a snaží sa dbať o prevenciu. Je aj vášnivým horolezcom a turistom.


Matthieu absolútne nechápe ľudí, ktorí vírus zľahčujú, keďže sám sa nakazil. Aj preto si uvedomuje, ako je nebezpečné byť ľahostajných a pristupovať laxne k nariadeniam hygienikov a epidemiológov.

 

Nakazenie

COVID-19 dostal v marci v meste Lille, nakazil od kamaráta, ktorému niesol polievku. "Jeden dobrý kamarát bol presvedčený, že má obyčajnú chrípku. Normálna chrípka, ešte sa vôbec nerozprávalo o COVID," povedal s tým, že mu chcel pomôcť. "A on to mal, ja som to nemohol vedieť. A za 10 dní som to dostal aj ja," dodal, že aj bez testu vedel, že nedostal bežnú chorobu, ktorú za pár dní vyleží.

 

Vyčerpaný až na dno síl

"To sa veľmi rýchlo zistí, že to nie je chrípka, lebo to sú také bolesti, ktoré sú iné ako je svalovica, tie bolesti idú hlboko a človek je veľmi unavený," prezradil s tým, že koronavírus mu dokonca nespôsobil ani kašľanie, a to ani napriek tomu, že je fajčiar. Ale slabosť, ktorá na neho doľahla, nedokáže ani opísať. "Je taká netradičná, človek sa cíti úplne rozbitý. Tie bolesti až do kostí. To vôbec nie je svalovica, veď ja som horolezec, chodím do hôr," zdôraznil s tým, že kondíciu má veľmi dobrú a keďže nemá auto, tak prakticky všade chodí pešo.

 

 

Preto je presvedčený, že vie rozoznať svalovú horúčku od bolesti, ktorú cítil až v kostiach. "Ja som bol totálne odrovnaný, tri dni to bola úplná totálka. A až za 3 týždne som mohol opäť chodiť," zdvihol varovný prst voči všetkým, ktorí COVID-19 označujú za obyčajnú chrípku.

 

Pálenie kože

Matthieu mal počas choroby stále pocit, že ho páli koža. "Ten pocit, ako keby som bol na slnku v lete bez krému, ako by som zaspal na pláži, takýto pocit," vysvetlil a dodal, že doteraz ho z toho svrbí celé telo. Okrem týchto príznakov nekašľal, nevracal, nemal ani nádchu. "Moji lekári, aj moji rodičia, boli z toho prekvapení. Ale keď pozerám okolo seba, ľudia, ktorí to mali, alebo keď som rozprával s bratrancom, aj on mi povedal, že sú rôzne príznaky," doplnil s tým, že počul aj o príbehu mladého športovca. "Dobre sa stravoval, všetko bolo v poriadku. A o pár hodín už ležal pod respirátorom. Prečo? Nikto nevie."

 

 

Kvalitné vitamíny

Matthieu potreboval ešte dva mesiace na to, aby sa začal cítiť v pohode. Veď obrovskú únavu cítil napríklad už po 10-minútovej prechádzke po lese. Dokonca mal miestami pocit, že choroba sa vrátila. "Dva dni to takto trvalo a potom to zas bolo v poriadku, ale vraj je to normálne, to je ako by sa vírus pichol do všetkých častí tela," doplnil s tým, že doteraz bol 45 rokov prakticky stále zdravý. "Tri týždne mi to trvalo, aby tie následky odišli preč a ďalšie dva mesiace mi vzalo, aby som sa cítil zase v poriadku, že môžem normálne ísť na prechádzku, na túru," dodal s tým, že bral len prostriedky zvyšujúce imunitu. "Vitamín D, Omega 3, ale tie kvalitné, nie tie obyčajné, čo si môžete kúpiť v lekárni," prezradil, že k tomu pridával kvalitné potraviny zvyšujúce prirodzenú obranyschopnosť organizmu a úplne vypustil aj alkohol i cigarety.

 

 

Hnevá ho zľahčovanie

Jeho bratranec je internistom, ktorý pôsobí v nemocnici v Lyone. "Povedal, že to je katastrofa, že naozaj to bolo veľmi zlé." Matthieu sa pritom stretol aj s ľuďmi, ktorí situáciu zľahčovali. "Že všetko je vymyslené, že všetko je akože z Ameriky a všelijaké hlúposti. Ja už neviem, ako toto zastaviť, veď moji kamaráti to tam šíria na sociálnych sieťach," povedal s tým, že ich napomenul. Je presvedčený, že keďže COVID-19 nezažili, ani len netušia, čo táto choroba s organizmom robí.

 

 

Nazdáva sa, že každému sa dokonca ani nemusia prejaviť symptómy, hoci bol napadnutý. "Možno, že ste to mali už aj vy. Mnohí to berú tak, že je to vymyslené a to mi už ide úplne na nervy, lebo viem, že to nie je pravda. Viem, že to nie je len malá chrípka, tak to jednoducho nie je," zdôraznil Francúz s tým, že počul dokonca aj o prípade, keď sa nakazená pacientka liečila až tri a pol mesiaca.

 

Prvá vlna nikdy neodišla

Matthieu dodal, že aj bratranec i rodičia pracujú v nemocnici a tiež tam videli v súvislosti s COVID-19 rôzne príbehy a nemajú dôvod klamať mu. "Oni nie sú takí, že si budú vymýšľať,“ doplnil s úvahou, že sa dokonca nesprávne hovorí o druhej vlne, pretože stále neodišla ani prvá. "Aj oni povedali, že nie je druhá vlna. Je to proste tu, vírus si žije svoj život," spresnil svedectvá od rodinných príslušníkov.reklama


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  TASR/AP Bob Edme, TASR/Oliver Ondráš, Pixabay, Unsplash, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok