Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
17. sep. 2021Olympia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron.
26.07.2021 09:30 Zahraničie
Francúzsky parlament schválil pravidlá povinného očkovacieho certifikátu a očkovania
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.07.2021 09:30 Zahraničie

Francúzsky parlament schválil pravidlá povinného očkovacieho certifikátu a očkovaniaPARÍŽ - Francúzsky parlament schválil v noci z nedele na pondelok návrh zákona, ktorý vyžaduje predkladanie takzvaného covid pasu v reštauráciách a pri domácom cestovaní i povinné očkovanie zdravotníckych pracovníkov.


Obe tieto opatrenia vyvolali protesty a politické napätie. Prezident Emmanuel Macron a jeho vláda argumentujú tým, že je potrebné ochrániť zraniteľné skupiny ľudí a nemocnice, keďže infekcie sú znova na vzostupe, a tiež  sa chcú vyhnúť sa novým lockdownom. Informoval portál linternaute.com.

Po piatich dňoch intenzívnych diskusií medzi poslancami a senátormi parlament dnes v noci definitívne prijal znenie zákona týkajúceho sa rozšírenia zdravotného preukazu a povinného očkovania, ktoré malo 195 hlasov za a 129 hlasov proti. Covid pas sa rozšíri na reštaurácie, bary, kaviarne (dokonca aj na terase), nemocnice a domovy dôchodcov, okrem mimoriadnych udalostí, vlaky, lietadlá a diaľkové autobusy. Zamerali sa na podmienenie tohto predĺženia obnovením havarijného stavu, ktorý by mal trvať  do 15. novembra 2021, čo bol vlastne kompromis medzi návrhom vlády (31. decembra) a senátormi (31. októbra). 

 

Prečítajte si: Do Francúzska sa dostanete aj po zaočkovaní vakcínou vyrobenou v Indii

 

"Zdravotná situácia je znepokojujúca,“ zdôraznil minister zdravotníctva Olivier Véran, ktorý neprestal naliehať, aby zákon schválili čo najrýchlejšie. „Je urgentne potrebné uzákoniť covid pas,“ dodal.

 

Zákon vyžaduje od všetkých zamestnancom v sektore zdravotnej starostlivosti, aby sa do 15. septembra nechali zaočkovať, inak im hrozí suspendovanie. Tiež vyžaduje, aby sa ľudia pri vstupe do všetkých reštaurácií, vlakov, lietadiel a vybraných verejných zariadení preukazovali certifikátmi o zdravotnom stave. Od 30. septembra sa bude vzťahovať aj na všetkých vo veku 12 rokov a viac.

Covid pasmi budú ľudia dokazovať, že sú plne zaočkovaní, mali nedávno negatívny test na koronavírus alebo sa zotavili z ochorenia COVID-19. Prijateľné budú certifikáty v tlačenej aj digitálnej podobe. Vláda podľa zákona vydá nariadenie, v ktorom rozhodne, ako naložiť s očkovacími dokumentmi z iných krajín.

 Návrh zákona predstavili pred týždňom. V sobotu vo Francúzsku protestovalo zhruba 160-tisíc ľudí, ktorí nesúhlasia s predkladaním takzvaného covid pasu v reštauráciách a povinným očkovaním zdravotníckych pracovníkov. Mnoho demonštrantov skandovalo slovo sloboda a hlásalo, že im vláda nemá hovoriť, čo majú robiť. Informoval portál france24.com.Macron v sobotu počas návštevy Francúzskej Polynézie vyzval ľudí na jednotu a skritizoval tých, ktorí podnecujú antivakcinačný sentiment a protesty. Demonštranti sa podľa neho môžu „pokojne a s úctou vyjadrovať“, no vďaka demonštrácii sa vírusu nezbavia.

Vo Francúzsku v dôsledku nákazy koronavírusom zomrelo viac ako 111-tisíc ľudí. Úrady evidujú zhruba 20-tisíc nových infekcií denne, pričom začiatkom mesiaca ich bolo len niekoľko tisíc. V krajine sa začínajú znovu objavovať obavy zo zvýšeného počtu hospitalizácií.
 reklama


Zdroj: linternaute.com/ huffingtonpost.fr/ france24.com/ Netky KP

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok