Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. aug. 2020Zuzana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Luc Besson
Luc Besson
17.03.2019 10:34 Osobnosti
Francúzsky režisér, scenárista a producent Luc Besson má 60 rokov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.03.2019 10:34 Osobnosti

Francúzsky režisér, scenárista a producent Luc Besson má 60 rokovPARÍŽ/BRATISLAVA - Francúzsky režisér, scenárista a producent Luc Besson má na svojom konte filmy ako Magická Hlbočina (1988), Piaty Element, Leon (1994), Brutálna Nikita (1990), Johanka z Arku (1999), Mafiánovci(2013), ktoré zaznamenali mimoriadny ohlas filmovej kritiky. Sci-fi triler známeho tvorcu s názvom Lucy (2014) bol najúspešnejším európskym filmom za rok 2014, ako vyplynulo zo správy, ktorú zverejnilo Európske audiovizuálne observatórium (EAO). V pondelok 18. marca sa filmár dožíva 60 rokov.


Luc Besson sa narodil 18. marca 1959 v Paríži. Rodičia boli inštruktori potápania, pôsobili väčšinou v Stredomorí - v Taliansku, Juhoslávii i Grécku. V detstve sa Luc túžil stať morským biológom, nevedel si svoj život bez nádherného a tajomného oceánu predstaviť. Keď dosiahol desať rokov, rodičia sa vrátili späť do Francúzska a zakrátko sa rozviedli. Besson si podľa jeho slov pripadal ako "zlý suvenír, niečoho, čo nefunguje". Rozchod rodičov ho hlboko zasiahol.

 

Budúci filmár mal umelecký talent a stále ho to ťahalo k filmu. Na začiatku 80. rokov debutoval krátkometrážnym filmom L'avant dernier (1981). Už v začiatkoch tvorby objavil herca Jeana Rena, ktorý si zahral vo viacerých jeho filmoch. Jedným z nich bola celovečerná prvotina, čierno-biely post-katastrofický sci-fi film L'avant dernier (Posledná bitva, 1983), ktorý zaznamenal úspech a získal hlavnú cenu na festivale v Avoriaze.

 

Nasledoval zaujímavý, dojemný a napínavý príbeh Le Grand Bleu (Magická hlbočina, 1988). Pri zrode filmu bolo určitou inšpiráciou pre majstra réžie jeho detstvo, ktoré trávil pri mori. Tvorca snímky si bol pri voľbe hlavného hrdinu neistý. Najskôr uvažoval, že do úlohy obsadí herca Christophera Lamberta, s ktorým pracoval na svojom filme Subway (Podzemka, 1985), ďalej prichádzal do úvahy vtedy už známy Mickey Rourke, ale nakoniec sa rozhodol pre herca Jeana-Marca Barra. Práve ten stelesnil postavu potápača Jacquesa Mayola, za ktorú bol v roku 1989 nominovaný na Cézara.

 

Jeden zo 100 najlepších akčných filmov - 100 Greatest Action Movies - nakrútil Besson pod názvom Nikita (Brutálna Nikita, 1990). Anne Parilaudová stvárňuje postavu mladej, na drogách závislej Nikity, ktorá ako jediná zo skupiny páchateľov prežije prepad lekárne. "Prvý akčný film Luca Bessona je dokonalou ukážkou kombinovania klasického akčného thrilleru a európskeho umeleckejšieho filmu kladúceho dôraz na psychologické vyprofilovanie postáv a poetickejšie scény," písala v tom čase filmová kritika.