Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
13. aug. 2020Ľubomír
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
19.03.2018 09:16 Domov
Fungovanie verejných politík skúma v OECD aj slovenský ekonóm Gabriel Machlica
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.03.2018 09:16 Domov

Fungovanie verejných politík skúma v OECD aj slovenský ekonóm Gabriel MachlicaPARÍŽ/BRATISLAVA - Ako ekonóm získal šancu pôsobiť v Organizácii pre hospodársku spoluprácu (OECD) v Paríži. Slovák Gabriel Machlica má tak možnosť zisťovať, ktoré verejné politiky vo svete fungujú, a ktoré nie.


Posledný rok spolu s tímom pracoval na odporúčaniach, ktoré by mali pomôcť zlepšiť vzdelávací systém v Izraeli.

"Verejné politiky - či už školstvo, alebo zdravotníctvo - výrazne ovplyvňujú životnú úroveň ľudí. OECD dlhodobo zbiera skúsenosti v oblasti verejných politík a zisťuje, čo funguje a čo nie. Tieto zistenia sa snaží pretlmočiť do odporúčaní pre jednotlivé vlády," priblížil Machlica dosah svojej práce.

 

Práve tá bola jeho hlavnou motiváciou na odchod zo Slovenska. "OECD ponúka jedinečnú možnosť skúmať verejné politiky v iných krajinách. Mám tak napríklad možnosť zblízka sledovať, ako fungujú školské systémy v iných krajinách OECD alebo vidieť rozdielne prístupy krajín k zdravotníctvu či doprave. Navyše, zahraničná pracovná skúsenosť a pôsobenie v medzinárodnom prostredí sú tiež obohacujúce, keďže je človek obklopený ľuďmi z celého sveta a môže sa veľa naučiť," povedal slovenský ekonóm.

 

Predtým dlhodobo pôsobil na Inštitúte finančnej politiky pri Ministerstve financií SR a, ako hovorí, verejné politiky ho vždy zaujímali. "Takže voľba uchádzať sa o miesto v OECD bola vcelku prirodzená. Dostal som ponuku pracovať ako ekonóm a mojou prvou pracovnou zastávkou bola práca na dôchodkovom systéme v Brazílii," zaspomínal.

 

OECD sídli vo Francúzsku, takže na prvý pohľad podľa jeho slov nejde o kultúrne až tak odlišné prostredie. "Napriek tomu sme zmenu prostredia pociťovali. Narodil sa nám tu syn, tak sme veľa rozdielov oproti Slovensku vnímali oveľa intenzívnejšie. Avšak teraz po niekoľkých rokoch sme si už celkom zvykli," skonštatoval Machlica.

 

Prácu v zahraničí vníma ako veľmi cennú skúsenosť, spolu s rodinou však chce žiť na Slovensku. "Máme tu rodiny a priateľov a Slovensko máme radi. Takže v budúcnosti určite plánujeme návrat domov," uzavrel.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok