Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. mar. 2021Alan
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Vedcom sa podarilo získať elektrickú energiu z tepelného pohybu častíc grafénu
Vedcom sa podarilo získať elektrickú energiu z tepelného pohybu častíc grafénu
06.10.2020 20:18 Relax
Fyzici vytvorili nekonečný generátor energie pomocou grafénu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.10.2020 20:18 Relax

Fyzici vytvorili nekonečný generátor energie pomocou grafénuAmerickí vedci vyvinuli obvod, ktorý generuje elektrický prúd z grafénu. Tento vývoj sa môže stať základom pre vytváranie nekonečných zdrojov energie.


Fyzici z univerzity v Arkansase vyvinuli obvod na báze grafénu, ktorý možno konvenčne považovať za večný stroj, teda generátor nekonečnej a čistej energie. A to nie je v rozpore so zákonmi termodynamiky. Vedci sa naučili získavať energiu z tepelného pohybu atómov uhlíka.

 

Vedcom sa podarilo získať elektrickú energiu z tepelného pohybu častíc grafénu pri izbovej teplote. Na získanie energie sa používa Brownov pohyb častíc nachádzajúcich sa v graféne.

 

"Obvody na získavanie energie založené na graféne môžu byť zabudované do čipu, aby poskytovali čistú a neobmedzenú nízkonapäťovú energiu pre malé zariadenia alebo snímače," hovorí profesor Paul Thibado z University of Arkansas.

 

Grafén je jedna plochá vrstva atómov uhlíka natesno naukladaných do dvojrozmernej šesťhrannej kryštalickej mriežky a je základným stavebným prvkom pre grafitové materiály všetkých rozmerností.

 

 

Jedinečná vlastnosť grafénu

Vývoj stavia na predchádzajúcom výskume toho istého laboratória, v ktorom vedci zistili, že voľne stojaci grafén vibruje a ohýba sa, a túto vlastnosť je možné použiť na výrobu energie.

 

"Pôvod týchto vlniek veľkosti nanometrov je stále záhadou," píšu vedci.

 

Fyzici tiež poukazujú na to, že sa zdá, že pohyb častíc grafénu je dôsledkom interakcie subatomárnych častíc v materiáli.

 

Ako základ pre generátor vzali vedci vrstvu grafénu, v ktorej sa tepelný pohyb atómov nikdy nezastaví a pripojili dve diódy, ktoré premieňajú striedavý prúd na jednosmerný prúd.

 

 

Výsledkom je pulzujúci jednosmerný prúd, ktorý dokáže napájať malé elektronické zariadenia a konštrukcia systému s duálnymi diódami pomáha zvyšovať prenášaný výkon.

 

Ukázalo sa, že medzi grafénom a diódami existuje určitý symbiotický vzťah, ktorý udržuje teplotu dvoch prvkov a teplo medzi nimi neprúdi. Inými slovami, elektrický prúd v rezistore ho nezohrieva.

 

Praktické využitie

Teraz zostáva prísť na to, ako nový systém v praxi využiť a prijatú energiu uložiť do kondenzátora pre ďalšie použitie.

 

"Ďalším cieľom tímu je zistiť či je možné jednosmerný prúd uložiť v kondenzátore pre ďalšie použitie. Tento cieľ si vyžaduje miniaturizáciu obvodu a jeho aplikáciu na kremíkovú doštičku alebo matricu. Ak by sa milióny týchto drobných obvodov dalo postaviť na mikroobvode 1: 1 milimetra, mohlo by to nahradiť batériu s nízkou spotrebou," hovorí jeden z autorov štúdie profesor Tnibado.

 

Mohlo by vás zaujímať: Za skúmanie čiernych dier to vedci dotiahli až k najvýznamnejšiemu oceneniureklama


Zdroj: Netky Anna Mogilevskaia

Foto:  Flickr, YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok