Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. apr. 2021Dana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Prvý podpredseda EK Frans Timmermans
Prvý podpredseda EK Frans Timmermans
10.05.2017 14:55 Ekonomika
Globalizácia obchodu bola hlavnou témou dnešnej diskusie Eurokomisie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.05.2017 14:55 Ekonomika

Globalizácia obchodu bola hlavnou témou dnešnej diskusie EurokomisieBRUSEL - Európska komisia (EK) zverejnila dnes svoj diskusný dokument o možnostiach využitia globalizácie, ktorého zámerom je na základe posúdenia výhod a nevýhod globalizácie dospieť k zisteniu, ako ju môžu EÚ a jej členské štáty usmerňovať v prospech svojej budúcnosti.


Prvý podpredseda EK Frans Timmermans upozornil, že globalizácia pôsobí na európske hospodárstvo pozitívne, občania EÚ ju však nevnímajú ako prínos, ak jej výhody nie sú rozdelené spravodlivo a rovnomernejšie.

 

"Európa sa musí podieľať na prepísaní globálnych pravidiel tak, aby voľný obchod znamenal aj spravodlivý obchod. Globalizácia sa musí stať udržateľnou a musí prinášať úžitok všetkým Európanom," vyhlásil Timmermans. Upozornil tiež, že Európania musia získavať vzdelanie a zručnosti potrebné na to, aby držali krok s vývojom ekonomík.

 

Podľa podpredsedu EK pre pracovné miesta, rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrkiho Katainena predstavuje globalizácia "ohromujúcu silu", ktorá EÚ a zvyšku sveta prináša výhody, ale aj mnohé výzvy. "Európa musí podporovať svetový poriadok založený na pravidlách, konať proti nekalým praktikám a zvýšiť odolnosť našich spoločností a konkurencieschopnosť našich hospodárstiev v rýchlo sa meniacom prostredí," tvrdí Katainen.

 

Diskusný dokument sa otvorene venuje tomu, čo globalizácia priniesla EÚ - pomohla miliónom ľudí na celom svete vymaniť sa z chudoby, chudobnejším krajinám umožnila dobehnúť tie bohatšie a svetový obchod podporil hospodársky rast EÚ, keď každá miliarda eur dodatočného vývozu podporí 14.000 európskych pracovných miest. Z lacnejšieho dovozu majú prospech najmä chudobnejšie domácnosti.

 

Tieto výhody však podľa eurokomisie nie sú automatické a ani rovnomerne rozdelené medzi občanov. Európa je pod tlakom toho, že iné krajiny nemajú rovnaké normy v oblasti zamestnanosti či životného prostredia a bezpečnosti, čo znamená, že schopnosti európskych podnikov konkurovať zahraničným partnerom iba na základe ceny sú obmedzené. To vedie k zatváraniu fabrík, strate pracovných miest, tlakom na zníženie miezd a zhoršeniu pracovných podmienok zamestnancov.

 

Riešenie týchto problémov však podľa EK nespočíva v protekcionizme ani v politikách nezasahovania. Brusel tvrdí, že globalizácia môže byť prospešná, ak sú jej prínosy správne využité, a preto EÚ musí zabezpečiť lepšie rozdelenie prínosov globalizácie spoluprácou s členskými štátmi a regiónmi, medzinárodnými partnermi a inými zainteresovanými stranami.

 

Komisia pripomenula, že približne tretina národného dôchodku EÚ pochádza z obchodu zo zvyškom sveta. Spolu s rastom zámorských trhov rástol aj európsky vývoz, a tým aj počet lepšie platených pracovných miest. Globalizácia však prináša aj výzvy.

 

Mnohí Európania sa obávajú, že globalizácia vedie k nerovnosti, strate pracovných miest, sociálnej nespravodlivosti či k znižovaniu noriem životného prostredia, zdravia alebo ochrany súkromia a cítia sa ohrození, pokiaľ ide o identitu, tradície a spôsob života. Tieto obavy treba podľa EK pomenovať a riešiť.

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok