Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. okt. 2021Vladimíra
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Svet nazerá na Európu prostredníctvom kríz, ktorým čelí.
Svet nazerá na Európu prostredníctvom kríz, ktorým čelí.
08.10.2020 15:48 Domov
Globsec: Ako vidia európski lídri ďalšie smerovanie EÚ? Vyjadril sa aj minister Korčok
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.10.2020 15:48 Domov

Globsec: Ako vidia európski lídri ďalšie smerovanie EÚ? Vyjadril sa aj minister KorčokBRATISLAVA - Svet podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka vníma Európu z dvoch uhlov pohľadu - prostredníctvom kríz, ktorým čelí, a schopnosti napĺňať svoje ambície byť globálnym hráčom. Uviedol to vo štvrtok počas diskusného panelu s viacerými európskymi rezortnými partnermi v rámci konferencie Globsec Bratislava fórum 2020.


Ako svet vníma EÚ? 

V období posledného desaťročia svet podľa neho na Európu nazerá prostredníctvom kríz, ktorým čelí. Pripomenul krízu spoločnej meny euro, migráciu i aktivity Ruska. 

 

 

"Svet sa pozerá na EÚ cez jej schopnosť riešiť tieto výzvy," povedal. Druhý uhol pohľadu súvisí s tým, ako dokáže Európa napĺňať svoje ambície byť globálnym hráčom a s jej schopnosťou dosiahnuť určitý poriadok a stabilitu v jej susedstve. V tejto oblasti by EÚ mala robiť viac, pričom poukázal na Ukrajinu a Bielorusko.

 

Ak EÚ nepodnikne kroky v oblasti spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, ktorá je podľa Korčoka najmenej rozvinutou oblasťou, nikto "EÚ nebude veriť, že môže byť vierohodným globálnym hráčom".

 

 

V súvislosti s výraznejšou úlohou EÚ vo svete poukázal Korčok na jednotu. EÚ by podľa neho mala viesť intenzívnejšie a "niekedy i spornejšie diskusie" o najdôležitejších záležitostiach, aby v súvislosti s nimi nemala len stanoviská, ale aj postupy. Takisto vyzdvihol i asertívnejšie využívanie nástrojov, ktoré má EÚ "v rukách". Európa by mala tiež urobiť viac, aby bola schopnejším a lepším globálnym partnerom pre Spojené štáty.

 

Maas by sa zameral na rozvoj 

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas je zase presvedčený, že "nesmieme robiť priveľa vecí naraz, alebo mať ilúziu, že Európa by mohla byť globálnym lídrom". Zároveň verí, že Európa by mohla robiť viac v oblasti rozvoja slobodného sveta a liberálnej demokracie. "Je to výzva, ktorej v Európe musíme čeliť," konštatoval Maas a poukázal na konkurenciu EÚ, ktorú predstavujú USA, Rusko a Čína. Riešenie výziev vidí len v spoločnom úsilí.

 

 

Takisto zdôraznil potrebu posilnenia úlohy EÚ v NATO, či vzťahov s USA a Ruskom. "Rusko potrebujeme na riešenie konfliktov v Sýrií, Líbyi a na Ukrajine," uviedol, pričom za dôležitého partnera pre EÚ označil aj Čínu.

 

Francúzi poukazujú na bilaterálne vzťahy 

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian taktiež poukázal na výzvy a riziká, ktorým Európa čelí a potrebu posilnenia jej pozície vo svete. Hovoril o vzťahoch EÚ so Spojenými štátmi, Ruskom, Čínou i o posilňovaní európskej bezpečnosti a aktívnejšej úlohe EÚ v NATO. Taktiež zdôraznil potrebu posilnenia suverenity Európy, solidarity i spoločného úsilia.

 

 

Podľa Grécka ešte nie je EÚ pripravená 

Podľa gréckeho ministra zahraničných vecí Nikosa Dendiasa EÚ v súvislosti s migráciou chýba spoločný postup. Ten však podľa neho absentuje i v otázkach Ruska, Turecka, Sahelu či na Blízkom východe. na tieto výzvy nie je pripravená a riešenie nemožno ani tak skoro očakávať.

 

Globsec v Bratislave 

Za prísnych hygienických opatrení sa v Bratislave koná už druhý deň konferencia Globsec Bratislava fórum 2020 s hlavným motívom "uzdravme svet spoločne". V dôsledku súčasnej pandémie sa uskutočňuje v tzv. hybridnom režime, pričom väčšina účastníkov sa na diskusiách zúčastňuje len virtuálne.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR/DPA, Facebook, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok