Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. okt. 2021Terézia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.
21.09.2021 14:18 Domov
Gröhling prezradil, kam pôjdu prvé milióny z plánu obnovy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.09.2021 14:18 Domov

Gröhling prezradil, kam pôjdu prvé milióny z plánu obnovyBRATISLAVA - Investície sa výrazne dotknú materských škôl, školských klubov alebo doučovania. Ministerstvo takisto investuje do digitalizácie škôl či odstraňovania bariér.


Prvé financie, ktoré rezort školstva z plánu obnovy vyčerpá v objeme 15 miliónov eur, budú určené hlavne pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a žiakov ohrozených školským neúspechom. Informoval o tom v utorok počas tlačovej konferencie minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

 

 

Opatrenia majú smerovať do školských klubov detí, personálu materských škôl či doučovania. "Naším cieľom je takýchto žiakov podporiť od materskej až po strednú školu a pomôcť im tak uspieť," povedal šéf rezortu školstva.

 

Prečítajte si tiež: Gröhling: Novely zákonov sú základom pre zmeny vo vzdelávaní

 

Ide o 4 typy investícií. Prvou je výzva na pomocných vychovávateľov do materských škôl. "Pomocní vychovávatelia sa budú prioritne venovať 5-ročným deťom prioritne zo znevýhodneného prostredia či so zdravotným znevýhodnením," konkretizoval minister školstva s tým, že pribudnú na 340 materských školách. Celková alokácia je vo výške viac ako 8 miliónov eur.

 

Školské kluby a doučovanie

 

Rezort školstva chce tiež podporiť školské kluby detí. "Pravidelná návšteva školských klubov detí žiakom veľmi pomáha, no niektorí rodičia si nemôžu dovoliť uhradiť poplatky. Preto preplatíme mesačne poplatky za školské kluby detí deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia". Dotknúť sa to môže až 17 500 žiakov mesačne, ktorí nemali možnosť navštevovať školské kluby. Podľa ministra budú investovať celkovo 2,2 milióna eur.

 

Možno vás zaujmeŠPÚ pomôže pedagógom so skúškou z rómčiny

 

Ďalším opatrením je doučovanie v školách, ktoré začalo ministerstvo preplácať na jar tohto roku. Od októbra v tom bude rezort pokračovať, pričom rozpočet narástol 2,5-násobne na 3 750 000 eur. "Tento rok sa bude môcť do doučovania zapojiť od 24 000 do 40 000 žiakov mesačne. Chceme, aby mali žiaci poskytnuté doučovanie priamo na škole, kde sa im budú venovať ich učitelia," vysvetlil Gröhling. Doučovanie bude zamerané na žiakov základných i stredných škôl.

 

Neštátny sektor

 

Štvrtá výzva je zameraná na neštátny sektor. "Chceme zachytiť aj prípady, keď žiaci potrebujú doučovanie, ale škola nemá potrebný personál. V tomto prípade občianske združenie, komunitné centrum či iné organizácie vyškolia doučujúcich a poskytnú ich škole".

 

K témeEurokomisia predstavila plán digitálnej transformácie EÚ. Prinesie tisíce pracovných miest!

 

Zároveň doplnil, že ministerstvo pripravuje ďalšiu samostatnú výzvu na doučovanie z vlastných zdrojov. Určená bude pre neštátne organizácie, ktoré nebudú školiť nový personál, ale poskytnú už svoj existujúci personál na doučovanie v školách.

 

Financie z plánu obnovy majú okrem iného smerovať na výstavbu a prestavbu materských škôl, odstránenie dvojzmennej prevádzky v školách, digitalizáciu či debarierizáciu škôl.

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky.sk Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok