Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. nov. 2020Vratko
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustrané foto.
Ilustrané foto.
13.11.2017 06:00 Zdravie
Hendikepovaní žiadajú lepšie podmienky pre život; štát tvrdí, že ich rozvíja
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.11.2017 06:00 Zdravie

Hendikepovaní žiadajú lepšie podmienky pre život; štát tvrdí, že ich rozvíjaBRATISLAVA – Ľudia so zdravotným postihnutím stále nemajú dostatočne vytvorené podmienky na dôstojný život. Predstavitelia slovenskej vlády by na to mali viac dbať, vyzýva Asociácia organizácií zdravotne postihnutých občanov SR.


Príležitosti pre dôstojný život garantuje takýmto osobám aj dokument OSN: Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím. Na Slovensku nadobudol platnosť v roku 2010. Do praxe by sa ale mal zavádzať efektívnejšie, poukazuje Asociácia. Štát tvrdí, že robí kroky k tomu, aby sa životné podmienky zdravotne postihnutých ľudí rozvíjali. "Spolupracujeme na tom a komunikujeme s organizáciami, ktoré zdravotne postihnutých ľudí reprezentujú," poukazuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.

 

Asociácia však reaguje, že legislatívne úpravy sú príliš zdĺhavé, čo je v každodennej praxi jeden z najväčších problémov. "K vytvoreniu rovnakých príležitostí nás ešte čaká dlhá cesta," upozornili jej predstavitelia. Táto slovenská organizácia nie je jediná, ktorá žiada lepšie podmienky pre zdravotne postihnutých občanov. Podobne sú na tom občania v iných krajinách V4, ukázali prezentácie obdobných organizácií na medzinárodnej konferencii. Požiadavky na svoje vlády preto majú rovnaké.

 

Sú napríklad za dôslednú debariérizáciu životného prostredia, za primerané podmienky pre zdravotne postihnuté deti na školách. Štáty by tiež podľa nich mali posilniť podporu rodín so zdravotne postihnutým členom či pracovné uplatnenie týchto ľudí na voľnom trhu práce. Spoločne predkladajú 14 požiadaviek.

 

Štát robí kroky, aby sa takýmto ľuďom žilo dôstojnejšie, odpovedá ministerstvo práce. Podľa rezortu sa tomu venuje aj Národný program rozvoja životných podmienok osôb so zdravotným postihnutím na roky 2014 až 2020. "Na jeho príprave sa podieľali aj osoby so zdravotným postihnutím cez svoje reprezentatívne organizácie," povedala Veronika Husárová z ministerstva práce.

 

Národný program bol podľa nej robený tak, "aby bolo pokryté nielen široké spektrum jednotlivých oblastí, ale zároveň aby bola zabezpečená aj prepojenosť a kompatibilita všetkých opatrení a úloh". Aktualizovať a vyhodnocovať sa má každé dva roky, podieľajú sa na tom ministerstvá, ostatné ústredné orgány štátnej správy, poradné orgány vlády, orgány územnej samosprávy či Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím.

 

Štát pri vyhodnocovaní berie do úvahy aj záverečné odporúčania Výboru OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím. Tento rok vznikol na ministerstve práce aj samostatný odbor pre problematiku vykonávania Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok