Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. feb. 2021Frederik
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
31.08.2010 07:46 Kultúra
Historické pamiatky Nitrianskeho kraja predstaví hudba
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.08.2010 07:46 Kultúra

Historické pamiatky Nitrianskeho kraja predstaví hudbaHistorické pamiatky Nitrianskeho kraja predstaví hudba - Kultúra Netradičný spôsob propagácie zaujímavých historických pamiatok Nitrianskeho kraja zvolilo Regionálne združenie Váh-Dunaj-Ipeľ (RZ VDI). Stredoveké pamiatky priblíži prostredníctvom hudobného


Netradičný spôsob propagácie zaujímavých historických pamiatok Nitrianskeho kraja zvolilo Regionálne združenie Váh-Dunaj-Ipeľ (RZ VDI). Stredoveké pamiatky priblíži prostredníctvom hudobného DVD filmu s nahrávkami historickej hudby v podaní skupiny Musicantica.
„Snažíme sa atraktívnym a zatiaľ v slovenských pomeroch nerealizovaným spôsobom upriamiť pozornosť na jestvujúce ranostredoveké pamiatky. Celá podstata projektu spočíva v tom, že sa natáča hudobný DVD film, takým spôsobom, že vo vybraných pamiatkach sa naživo nahráva dobová hudba, ktorá sa tematicky zhoduje s danou pamiatkou. To znamená v sakrálnych pamiatkach sú prezentované sakrálne, cirkevné skladby a na hradoch zasa svetská hudba,“ vysvetlil riaditeľ RZ VDI Daniel Balko.
Film bude strihovo riešený tak, aby sa divák počas jeho sledovania zoznámil s pamiatkami, s ich zaujímavými detailmi aj celkovou podobou a zároveň si mohol vychutnať aj atmosféru dobovej hudby. Súčasťou DVD bude aj buklet s podrobnými informáciami o jednotlivých stredovekých pamiatkach vrátane GPS súradníc. „Budú tam informácie, ktoré sa do oddychovo-hudobného filmu nehodia, ale sú zaujímavé a dôležité. Film spolu s bukletom tak dá komplexné informácie o historických zaujímavostiach, navyše budú veľmi príjemne podfarbené hudbou z rovnakého obdobia,“ vysvetlil Balko.
Pripravovaný film predstaví celkovo desať pamiatok, šesť zo Slovenska a štyri z Maďarska. Zo Slovenska to bude Gotický kostol v Sazdiciach, súbor románskych objektov v Bíni, románska časť katedrály na Nitrianskom hrade, kostolík sv. Michala v Dražovciach, kostol v Kostoľanoch pod Tribečom a Topoľčiansky hrad. Z maďarských pamiatok to bude Ostrihom, vodný hrad a kostolík v Tate a kostol z 11. storočia v obci Dőmős. Ukončenie projektu je naplánované na november, kedy sa pre verejnosť zrealizujú dva koncerty historickej hudby. Na pozadí jej tónov sa bude premietať film.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok