Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. sep. 2021Ľuboš
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
30.07.2021 14:07 Domov
Hlava štátu podpísala zákon o kolúznej väzbe. Novelou sa skráti jej trvanie na päť mesiacov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.07.2021 14:07 Domov

Hlava štátu podpísala zákon o kolúznej väzbe. Novelou sa skráti jej trvanie na päť mesiacovBRATISLAVA – Prezidentka Zuzana Čaputová dnes podpísala novelu Trestného poriadku, vďaka ktorej sa zavádza päťmesačná lehota kolúznej väzby.


Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec. Úpravu v piatok (23. júla) schválili poslanci Národnej rady SR. Kolúzna väzba bude môcť trvať aj dlhšie ako päť mesiacov, ak sa zistí, že sa obvinený kolúzne správal, či už sám alebo prostredníctvom iných osôb

 

Kolúzna väzba pre závažné trestné činy

Obvinení môžu ostať v kolúznej väzbe aj v prípade, keď sa voči nim vedie trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin spáchaný organizovanou skupinou,  teroristickou skupinou, pre trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, trestný čin založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny alebo pre trestný čin, za ktorý je možné uložiť trest odňatia slobody na doživotie. Novelu predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Ďalšou zmenou je zavedenie obligatórneho súdneho preskúmavania možnosti nahradiť väzbu inštitútmi náhrady väzby.

 

Novela tiež objasňuje pravidlá náhrady väzby a výslovne vylučuje možnosť náhrady kolúznej väzby a opätovnej väzby z kolúznych dôvodov v záujme odstrániť pochybnosti právneho výkladu doterajšej úpravy.

Súčasne zmena Trestného poriadku explicitne stanovuje podmienky návrhu na vzatie obvineného do väzby a odôvodnenia rozhodnutia súdu o väzbe.

 

Prečítajte si tiež: Vláda schválila zmenu kolúznej väzby tak, ako ho navrhla ministerka spravodlivosti

 

Odôvodnenie súdu bude kľúčové

V prípade kolúznej väzby musí návrh na vzatie obvineného do väzby a odôvodnenie rozhodnutia súdu o väzbe obsahovať aj konkrétne skutočnosti, ktoré sa zakladajú na dôvodnej obave z kolúzneho správania obvineného alebo z ktorých je zrejmé, že tak obvinený už konal.

 

Do novely ministerstvo spravodlivosti doplnilo lehotu piatich pracovných dní v prípravnom konaní pre prokurátora na predloženie žiadosti obvineného o prepustenie na slobodu, ktorej nevyhovel, aj so svojím stanoviskom a s návrhom na rozhodnutie sudcovi pre prípravné konanie.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky KZ

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok