Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. apr. 2021Fedor
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Prvý podpredseda EK Frans Timmermans
Prvý podpredseda EK Frans Timmermans
13.12.2017 16:20 Zahraničie
Hlavné inštitúcie EÚ majú spoločný online register, ktorý verejnosti sprístupní rozhodnutia EÚ pre delegované akty
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.12.2017 16:20 Zahraničie

Hlavné inštitúcie EÚ majú spoločný online register, ktorý verejnosti sprístupní rozhodnutia EÚ pre delegované aktyBRUSEL - Európska komisia (EK) pripomenula, že od utorka je prístupný nový online register, ktorý verejnosti zjednoduší vyhľadávanie rozhodnutí EÚ prijatých ako delegované akty, čiže sekundárne právne predpisy.


Nový spoločný internetový register Európskeho parlamentu, Rady EÚ a Európskej komisie umožní verejnosti a zainteresovaným subjektom sledovať túto časť rozhodovacieho procesu EÚ. Každý bude môcť jednoducho vyhľadať delegované akty, ktoré sa týkajú konkrétnej témy alebo určitého právneho predpisu. Prvý podpredseda EK Frans Timmermans k tomu uviedol, že sa podaril ďalší krok v rámci programu lepšej právnej regulácie. "Vďaka novému online registru, ktorý umožňuje sledovať proces prijímania technických predpisov na vykonávanie politík, bude EÚ oddnes transparentnejšia," uviedol v správe pre médiá.

 

Podľa šéfa europarlamentu Antonia Tajaniho spoločný register sprístupní občanom proces rozhodovania o delegovaných aktoch, ktoré sa často považujú za technické, ale môžu byť aj politicky citlivé. Nový medziinštitucionálny register delegovaných aktov umožňuje používateľom vyhľadávať a sledovať vývoj delegovaných aktov od plánovania až po uverejnenie v Úradnom vestníku EÚ. Register ukazuje rôzne kroky Európskeho parlamentu a Rady EÚ, ako aj činnosť expertných skupín EK zapojených do prípravy delegovaných aktov.

 

Register zvyšuje transparentnosť rozhodovacieho procesu tým, že bude slúžiť ako jediné spoločné miesto pre delegované akty, kde možno jednoducho vyhľadať všetky relevantné informácie. Používatelia sa budú môcť prihlásiť a ak by v prípade delegovaného aktu, ktorý ich zaujíma, nastali nejaké zmeny, dostanú upozornenie. Delegované akty dopĺňajú právne predpisy EÚ. Najčastejšie sa používajú v ekonomike, poľnohospodárstve, životnom prostredí a zdravotníctve, ale upravujú aj jednotný trh a obchod. Ide o sekundárne právne predpisy, ktorými sa v legislatíve aktualizujú technické požiadavky. Parlament a Rada splnomocňujú eurokomisiu na vypracovanie návrhu delegovaného aktu, ktorý potom môžu odmietnuť.

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok