Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2020Barbora
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
23.01.2013 13:06 Zaujímavosti
Horskí záchranári dnes vykonávali lavínovú sondu na Lomnickom štíte
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.01.2013 13:06 Zaujímavosti

Horskí záchranári dnes vykonávali lavínovú sondu na Lomnickom štíteHorskí záchranári dnes vykonávali lavínovú sondu na Lomnickom štíte - Zaujímavosti Príslušníci Strediska lavínovej prevencie (SLP) Horskej záchrannej služby (HZS) dnes vykonávali merania na Lomnickom štíte. Ľubomír Klocok z HZS pre TASR uviedol, že lavíno


Príslušníci Strediska lavínovej prevencie (SLP) Horskej záchrannej služby (HZS) dnes vykonávali merania na Lomnickom štíte. Ľubomír Klocok z HZS pre TASR uviedol, že lavínové sondy, ktoré sa tiež nazývajú snehové profily snehovej pokrývky, robia za účelom, aby vedeli predpovedať stupeň lavínového nebezpečenstva.

„Sú dva druhy takých sond. Jedna je kladivková sonda, a to je vlastne meranie tvrdosti jednotlivých vrstiev snehovej pokrývky. A z toho sa dá určiť, kde sú kritické miesta, kde by mohlo dôjsť k odtrhnutiu lavíny. Druhá sonda je vlastne ručný profil, pomocou ktorého sa dá zistiť zloženie tých vrstiev, z akého druhu snehu sú. A tiež to vypovedá o tom, aké hrozí nebezpečie,“ objasnil Klocok. V Tatranskej Lomnici sa robia takéto sondy striedavo na Čučoriedkach, na Skalnatom plese, v Lomnickom sedle a na Lomnickom štíte, aby odborníci dokázali odhadnúť celý výškový profil. Merania robia predovšetkým vtedy, keď dochádza k zmene počasia, mení sa teplota, napadne sneh, avšak v priemere aspoň raz týždenne.

„Momentálne platí druhý lavínový stupeň z päťdielnej stupnice, profil je stabilný, nie je veľmi nebezpečný, aj keď v nejakých žľaboch, muldách, kde sú preveje, alebo tam, kde je viac naviateho snehu, je to nebezpečenstvo vyššie,“ upozornil Klocok. Pri meraní, ktoré v priemere trvá viac ako hodinu, musia byť vždy prítomní dvaja ľudia. Dnešná lavínová sonda sa robila na plošine približne dva metre pod vrcholom Lomnického štítu.

„Turisti by mali pri pohybe vo vysokohorskom teréne v zimných mesiacoch dbať na pokyny SLP HZS, sledovať ich a riadiť sa podľa nich. Ľudia, ktorí sú neznalí pomerov, by mali veľmi dávať pozor na to, kde sa pohybujú, pretože lavíny sú nevyspytateľné, to je jav, ktorý sa nikdy nedá presne určiť,“zdôraznil Klocok.

Zdroj: TASR


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok