Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. mar. 2021Tomáš
BratislavaBratislava -2°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
10.12.2018 15:00 Relax
Horúčka nášmu telu pomáha, ale môže nás aj zabiť: Všímajte si pri nej tieto signály
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.12.2018 15:00 Relax

Horúčka nášmu telu pomáha, ale môže nás aj zabiť: Všímajte si pri nej tieto signályBRATISLAVA - Telo ako v ohni, hlava horúca, pridajú sa zimnica a bolesti kĺbov. Máme horúčku, vážny signál tela, že sa s nami niečo deje. Nie je vždy dobré hneď ju zrážať, pomáha totiž telu s chorobou bojovať.


Horúčka je jeden zo zásadných signalizačných systémov nášho organizmu. Spúšťa sa v prípade, že s telom nie je niečo tak, ako má byť. Môže napríklad bojovať so zápalom či infekciou alebo čeliť inej chorobe. Nie je to teda choroba ako taká, ale obranný mechanizmus nášho tela, ktorým sa ochorenie bráni.

 

Horúčku vyvoláva komunikácia bielkovín s dôležitou časťou mozgu zvanou hypotalamus. Bielkoviny vyšlú do mozgu informáciu, že v tele nastal problém, a mozog na to reaguje zvýšením telesnej teploty. Je to v podstate dobré. Rad výskumov totiž dokázal, že väčšina mikroorganizmov sa pri vysokej teplote prestáva množiť, alebo dokonca začínajú hynúť.

 

Horúčka tak pomáha ničiť baktérie, vírusy i ďalšie patogény. Zvýšením teploty sa v organizme zároveň aktivuje liečebný proces, pri ktorom dochádza k zvýšeniu rýchlosti a sily všetkých imunitných procesov. Vzhľadom k tomu, že horúčka je teda jedným z prirodzených obranných mechanizmov tela, nie je vždy dobré snažiť sa ju znížiť za každú cenu.

 

Horúčka skutočne ničí alebo obmedzuje množenie patogénnych mikroorganizmov, má zároveň aj škodlivý vplyv: telo chorého vyčerpáva, zaťažuje obličky, srdce a obehový systém. Ide o situáciu, keď telesná teplota presiahne 38 stupňov Celzia.

 

 

Väčšina lekárov dnes zastáva názor, že horúčku nie je ideálne zrážať do 38 stupňov Celzia, prípadne do 38,5 stupňa Celzia u inak zdravých mladých ľudí. V týchto prípadoch je skutočne dobré nechať ju pôsobiť ako bojovníka proti infekcii a podobne a dať jej možnosť prejaviť sa v prospech nášho organizmu. Keď už je ale teplota tak vysoká, že komplikuje pacientov zdravotný stav, a začínajú prevažovať negatíva nad pozitívami, je vhodné začať ju znižovať. 

 

Snahou je dostať ju do rozmedzia 37 až 38 stupňov Celzia. Ak sa ale horúčku nedarí znížiť a teplota sa pritom blíži ku štyridsiatke, alebo keď vysoká teplota nad 38 stupňov trvá dlhšie ako tri dni, je potrebné navštíviť lekára.

 

Varovné signály: Opakované vracanie, silné bolesti hlavy, brucha, močového mechúra, ochabnutosť a apatia, poruchy hybnosti, stuhnutá šija - nemôžeme predkloniť hlavu smerom k hrudníku - mramorovaná koža, vznik tzv. Petechií.reklama


Zdroj: netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok