Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
13. aug. 2020Ľubomír
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
25.10.2010 07:24 Cestovanie
Hrad Zniev ponúka jedinečný výhľad na turčiansku záhradku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.10.2010 07:24 Cestovanie

Hrad Zniev ponúka jedinečný výhľad na turčiansku záhradku
Turistickou atrakciou Kláštora pod Znievom je zrúcanina hradu Zniev z prvej polovice 13. storočia, ktorá je vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.
      Stará tradícia, zachovaná v literatúre a žijúca v miestnom obyvateľstve, uvádza Znievsky hrad do súvislosti s vpádom Tatárov do Uhorska. Prvýkrát sa hrad spomína v listine kráľa Belu IV. z roku 1243 ako „castrum Turucz“, čiže hrad Turiec. Leží v nadmorskej výške 985 metrov, je jedným z najvyššie položených slovenských hradov a podľa miestnych obyvateľov poskytuje jedinečný výhľad na celú „turčiansku záhradku“.
      „Chodia sem Poliaci, Francúzi, Nemci a hľadajú hrad Zniev. My ich iba navigujeme, lebo je to popri nás. Stretávam sa s tým, že dosť ľudí študuje alebo skúma históriu, a tým pádom sa sem dostanú. Vyhľadávajú hlavne prvé slovenské gymnázium, ktoré obec dosť preslávilo. Zvlášť v lete je Kláštor viac obsadený ľuďmi, ktorí sem chodia na turistiku a za históriou,“ skonštatoval 43-ročný miestny podnikateľ Ján Jánošík.
      Zároveň je aj jedným z dvadsiatky ľudí, ktorí sa rozhodli opraviť kaplnku svätej Margity Uhorskej pod Znievskym hradom. „Kaplnka slúžila v minulosti hradným pánom. Začiatkom mája ju začalo opravovať po víkendoch približne dvadsať ľudí. Postupne začali murovať z kameňov, ktoré boli spadnuté. Obkopala sa dookola, postavil sa oltárik. Dorobia sa drevené stĺpy, nový obraz sv. Margity Uhorskej a obloží sa kameňom,“ uviedol Jánošík.
      Svätá Margita Uhorská, dcéra Belu IV., sa mala podľa legendy narodiť na Turčianskom hrade. „Na pamiatku jej bola zasvätená kaplnka, ktorú postavili jezuiti. Po roku 1811 bola komisionálne zrušená, pretože sa už nemal kto o ňu starať. Sv. Margitu sme si pripomenuli vlani, keď bolo 740. výročie jej smrti. Kaplnka bola z iniciatívy dekana Jozefa Krausa a miestnych nadšencov obnovená a umiestnili pri nej text i obraz sv. Margity Uhorskej. Kto ide na hrad, ktorý je často navštevovaný, môže sa tam pristaviť,“ uviedla znalkyňa histórie Kláštora pod Znievom Elena Majtánová.
      Pripomenula, že k Znievskemu hradu sa viaže aj povesť, podľa ktorej je budova kláštora, postaveného benediktínmi, spojená podzemnou chodbou s  hradom. „Pri obliehaní hradu Tatármi ubúdalo potravín a problémy boli aj s vodou. Jeden statočný poddaný využil podzemnú chodbu a doniesol obrancom a kráľovskej rodine varené raky a pečené prasiatka. Raky boli kedysi podstatnou zložkou potravy Turčanov, pretože rieka Turiec je meandrovitá a práve tam sa raky držali. A prasiatka preto, aby ich prehodili cez hradby. Aby Tatári nadobudli dojem, že majú toľko jedla, že s ním môžu plytvať. Podľa povesti tomu Tatári uverili a odtiahli. Kráľ Belo IV. z vďačnosti daroval vznikajúcej osade mestské práva,“ dodala Majtánová.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok