Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. nov. 2020Vratko
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Igor Hraško
Igor Hraško
30.05.2015 08:24 Domov
Hraško chce videozáznamy aj z výborov a ich archivovanie aspoň jeden rok
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.05.2015 08:24 Domov

Hraško chce videozáznamy aj z výborov a ich archivovanie aspoň jeden rokBRATISLAVA - Zabezpečiť, aby sa z rokovaní poslancov NR SR, či už v pléne, alebo vo výboroch, vyhotovovali videozáznamy a tie sa archivovali aspoň po obdobie jedného roka - to je cieľ návrhu novely rokovacieho poriadku, ktorý na júnovú schôdzu parlamentu predkladá poslanec Igor Hraško (OĽaNO).


Novela je podľa jeho slov pokračovaním snahy OĽaNO o zvýšenie transparentnosti pri správe vecí verejných, a to priamo na pôde zákonodarného zboru. "V 21. storočí, v období technického pokroku by malo byť samozrejmosťou, aby ľudia mali autentickú možnosť dozvedieť sa, ako ich záujmy ochraňujú a presadzujú nimi zvolení zástupcovia," tvrdí Hraško.

 

V súčasnosti sa zo schôdzí NR SR síce vyhotovujú obrazovo-zvukové záznamy, ktoré si možno vyhľadať na webovej stránke NR SR, avšak podľa rokovacieho poriadku existuje len povinnosť ich vyhotovovať. "Zo zasadnutí výborov, na ktorých prebiehajú dôležité rokovania a ktorých výsledky majú priamy vplyv na hlasovanie poslancov počas schôdze pléna, sa žiadne záznamy nevyhotovujú," upozornil člen klubu Obyčajných.

 

Hraško chce takto sprístupniť parlament občanom, teda tým, pre ktorých sa zákony v NR SR schvaľujú a ktorí by mali mať primárny záujem vedieť a vidieť, ako ich volení zástupcovia obhajujú ich záujmy. Aktuálny rokovací poriadok prikazuje vyhotoviť z pléna zvukový záznam, posledné roky sa však vyhotovuje aj obraz, hoci na to opora v zákone neexistuje. Tento záznam sa musí podľa zákona archivovať pol roka, Hraško chce rok. Cieľom novely je teda zjednotiť prax s teóriou.

 

Na margo výborov Hraško tvrdí, že existuje spoločenská požiadavka na to, aby sa aj z týchto zasadnutí vyhotovovali videozáznamy. "Na výboroch sa napr. vypočúvajú kandidáti na zastávanie vysokých postov vo verejnej správe, o ktorých až následne prebehne voľba v pléne. Odôvodňujú sa tam návrhy zákonov ministrami alebo inými zamestnancami ministerstiev, pričom vzniknutá diskusia je často obsiahlejšia ako následná diskusia na schôdzi NR SR," uvádza Hraško v dôvodovej správe.

 

Poslanec priznáva, že jeho návrh si vyžiada peniaze zo štátneho rozpočtu, lebo v miestnostiach, v ktorých sídlia výbory, nie sú kamery. Koľko by to malo stáť, však neuviedol.

 

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok