Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
14. okt. 2019Boris
BratislavaBratislava 11°
Biblia
TV program
Moje Netky
11.11.2012 19:38 Zaujímavosti
Hubárska sezóna na hornej Nitre sa nekončí, hubári sa ešte tešia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.11.2012 19:38 Zaujímavosti

Hubárska sezóna na hornej Nitre sa nekončí, hubári sa ešte tešiaHubárska sezóna na hornej Nitre sa nekončí, hubári sa ešte tešia - Zaujímavosti Hubárska sezóna na hornej Nitre sa napriek prvému snehu a menším mrazíkom ešte nekončí. Hubári sa stále tešia nielen z pekných úlovkov, ale aj z prechádzky pestrofarebným jese


Hubárska sezóna na hornej Nitre sa napriek prvému snehu a menším mrazíkom ešte nekončí. Hubári sa stále tešia nielen z pekných úlovkov, ale aj z prechádzky pestrofarebným jesenným lesom, so šuštiacim lístím pod nohami, ktoré často unášajú zurčiace potôčiky.

„Akoby nám hubárom chcela príroda vynahradiť, čo zameškala koncom jari a začiatkom jesene, keď huby pre dlhotrvajúce sucho a značné teploty rástli iba v malom množstve. Našťastie október a november bol oveľa štedrejší,“ konštatuje hubár Ján Pálesch z Malinovej. 

Aj dnes z lesov v Strážovských vrchoch priniesol pekný úlovok. Nechýbali mladé aj trochu už premočené klobúky dubákov, mladučké suchohríby žltomäsové a hnedé, rastúce pod ihličnatými stromami, najmä smrekovcami opadavými. Ku podivu, ešte stále rastú bedle, ktorých v tomto roku bolo pomerne hojne. Prestali rásť však masliaky pravé a zrnité. 

Jesenné huby

Tých na pokraji lesa v mladinách rástlo ešte pred dvomi týždňami bohato, priniesol domov plné košíky. Ďalej rastú aj typicky jesenné huby, ako pôvabnice fialové či dvojfarebné a strmuľky inovaťové. Prvé mrazíky najviac poškodili podpňovky, známe ako michalky alebo václavky. Prestali už nadobro rásť, v celých trsoch sklonili svoje premočené klobúky.

Vo veľkom počte, v čarovných kruhoch, rastú muchotrávky červené alebo menej sa vyskytujúce hnojníky strakaté. Obe huby sú ozdobou jesenného lesa. V tomto roku však akoby zmizli kuriatka všetkých druhov, ale rovnako sú aj plávky. Hubári zvyčajne najviac zbierajú chutné plávky modrasté, tie však po celý rok v tomto regióne takmer nerástli. 

O štipľavé plávky nejaví nikto záujem

Sem-tam sa vynorili plávky olivové, ktoré sú takisto veľmi chutné a pritom masívnejšie. O nejedlé, štipľavé druhy plávok nikto nejaví záujem. Hubár Rudolf Elischer sa potešil nálezu trsu kučierky veľkej. Táto huba, ktorej hovoria aj barania hlava, pretože pod borovicami dorastie do takej veľkosti, je veľmi chutná, vhodná do polievok aj na sušenie. Rozkrojená sa trochu podobá hlávke kapusty.

Podľa slov skúseného hubára, amatérskeho mykológa Pavla Hložanského z Prievidze, tohoročná hubárska sezóna opäť potvrdila, aké sú huby nevyspytateľné. Nerastú podľa želania, ale podľa ešte nie úplne preskúmaných podmienok. Preto väčšina druhov sa ani nedá človekom dopestovať. Tvrdí, že ak neudrú tuhšie mrazy, ale teplota vzduchu sa bude pohybovať v noci nad nulou a cez deň zasvieti teplé slniečko, hubárska sezóna ešte môže trvať aj do decembra. 

Huby rastú na vlhkom hnijúcom dreve a lístí, ktoré podhubie zohrievajú. Ba aj v zime možno nájsť na hnijúcom dreve, predovšetkým pňoch listnáčov, plamienky zimné. Tie sú proti zime odolné aj preto, že hlúbiky akoby mali obuté zamatové pančušky, povedal o tohoročnej sezóne mykológ - amatér. Prednedávnom sa totiž nazývali plamienky zamatovohlúbikové.
Zdroj: TASR


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok