Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
14. júl. 2020Kamil
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
18.10.2010 11:57 Zaujímavosti
Hubblov teleskop zrejme zachytil následky zrážky asteroidov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.10.2010 11:57 Zaujímavosti

Hubblov teleskop zrejme zachytil následky zrážky asteroidov
Astronómom sa pomocou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu (HST) pravdepodobne podarilo zachytiť dôsledok vzácneho úkazu zrážky doch asteroidv. Na snímkach je vidieť zvláštny objekt v tvare písmena X, za ktorým sa vinie pás hmoty podobný chvostu kométy. Vedci o svojom objave informovali v najnovšom čísle časopisu Nature.
      V januári tohto roku začali astronómovia po dobu piatich mesiacov používať HST na sledovanie objektu s názvom P/2010 A2. Spočiatku si mysleli, že boli svedkom čerstvej zrážky asteroidov, ale s prekvapením zistili, že ku kolízii došlo už na začiatku roka 2009.
      "Očakávali sme, že plocha úlomkov sa rýchlo rozšíri, ako šrapnely lietajúce z ručného granátu," povedal astronóm David Jewitt z Kalifornskej univerzity v Los Angeles, ktorý riadi pozorovania HST. "Stal sa však pravý opak. Zistili sme, že objekt sa rozširuje veľmi, veľmi pomaly."
      Objekt P/2010 A2 sa nachádza v páse asteroidov medzi obežnými dráhami Marsu a Jupitera. Fotografovanie asteroidov v momente zrážky je veľmi ťažké, pretože veľké kolízie sú zriedkavé, zatiaľ čo malé, ako je zrejme P/2010 A2, sú mimoriadne nevýrazné.
      Astronómovia si myslia, že menší asteroid, pravdepodobne so šírkou tri až päť metrov, narazil do väčšieho so šírkou okolo 122 metrov. Objekty sa pravdepodobne zrazili v rýchlosti asi 17.700 km/h, pri ktorej bol malý asteroid rozdrvený a vyrazil z väčšieho prúd materiálu. Ku kolízii došlo zrejme vo februári alebo marci 2009 a bola silná ako výbuch malej atómovej bomby.
      Vedci však stále nemajú vysvetlenie pre tvar objektu P/2010 A2. Útvar v podobe písmena X v čele chvosta naznačuje, že asteroidy neboli dokonale symetrické. Častice vzniknuté po zrážke sú rôzne veľké a tiež nevytvárajú symetrický vzor.
      Astronómovia plánujú použiť HST aj na budúci rok na sledovanie objektu P/2010 A2.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok