Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. sep. 2020Matúš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
13.09.2013 18:20 Ekonomika
Hydinárov poľský škandál neprekvapil
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.09.2013 18:20 Ekonomika

Hydinárov poľský škandál neprekvapilBRATISLAVA - Úniu hydinárov (ÚH) SR poľský škandál s používaním mäsokostnej múčky neprekvapil. Ako uviedol tlačový tajomník ÚHSR Ľubomír Urban, odhalenie ďalšieho škandalózneho spôsobu chovu hospodárskych zvierat v Poľsku mohlo prekvapiť iba nezainteresovaných.


Hydinári už dlhodobo upozorňujú na skutočnosť, že mnohí poľskí chovatelia používajú pri kŕmení mäsokostnú múčku, ktorá je v Európe dlhodobo zakázaná. Mäso z takto chovaných zvierat môže podľa stanoviska znamenať vážne nebezpečenstvo pre zdravie človeka. "Odhalený prípad je o to závažnejší, že dovoz mäsa a mäsových výrobkov od našich severných susedov má stúpajúcu tendenciu, čo zvyšuje riziko konzumácie zdraviu škodlivých potravín," upozornil Urban. Podľa neho, škandál s používaním múčky dáva aj odpoveď na otázku spotrebiteľov, prečo sú poľské potraviny, vrátane hydinového mäsa, lacnejšie ako slovenské. "Okrem rôznych foriem dotácií, ktoré slovenskí hydinári nemajú, je to aj používanie zakázaných krmív, v tomto prípade mäsokostnej múčky, ktorá je až o 60 % lacnejšia ako sója," uzavrel Urban.

Používanie mäsokostnej múčky na kŕmenie zvierat je zakázané, keďže predstavuje nebezpečenstvo prenosu bovínnej spongiformnej encefalopatie (BSE), tzv. choroby šialených kráv. Pri prenose na človeka môže spôsobiť smrteľnú Creutzfeldt-Jakobovu chorobu.

"Vystavovať spotrebiteľov nebezpečenstvu z dôvodu obohatenia sa je odsúdeniahodné. Je nám veľmi ľúto, že sa také niečo stalo, aj keď takýchto prípadov je málo, a nie je ľahké ich odhaliť," uviedlo na margo medializovaného prípadu veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Ambasáda pripomína, že zákaz používania mäsokostnej múčky na kŕmenie hospodárskych zvierat platí v Poľsku od 1. novembra 2003. "V roku 2012 bolo potvrdených 71 prípadov porušenia tohto zákazu, pričom v 59 prípadoch išlo o nepochybné porušenie zákazu. V zvyšných 12 prípadoch sa jednalo o neúmyselné znečistenie vyplývajúce z nesprávnych technologických postupov, alebo z nevhodnej kvality krmív," konštatuje poľský hlavný veterinárny lekár.

Do konca augusta tohto roka odhalili kontroly v Poľsku 14 prípadov znečistenia krmiva mäsokostnou múčkou, pričom v desiatich prípadoch išlo o porušenie zákona. Aktuálne je tak zablokovaných 59 stád zvierat, ktoré sú určené sú na porážku. "Roľníci, ktorí zákaz porušia, sú potrestaní finančnými pokutami do výšky 1 milióna zlotých, čo je viac ako 250 tis. eur," dodáva veľvyslanectvo. V Poľsku ročne odoberú 8 tisíc vzoriek krmív za účelom rozboru prítomnosti nedovolených živočíšnych bielkovín.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok