Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. mar. 2023Víťazoslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
Podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
24.09.2021 12:53 Ekonomika
Igor Matovič finalizuje štátny rozpočet na budúci rok. Ekonómovia varujú pred rozhadzovaním!
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.09.2021 12:53 Ekonomika

Igor Matovič finalizuje štátny rozpočet na budúci rok. Ekonómovia varujú pred rozhadzovaním!BRATISLAVA - Ekonomickí analytici na rezort financií apelujú, aby nenavyšoval štátny rozpočet a začal s ozdravovaním verejných financií. Ak s procesom nezačne v najbližšom období, o rok ho už nezrealizuje, pretože bude pred voľbami.


Jednou z aktuálnych úloh ministra financií Igora Matoviča je pripraviť štátny rozpočet na rok 2022 a aj jeho nastavenie na ďalšie dva roky. Príprava je podľa rezortu financií vo finálnej fáze a návrh vraj predložia v stanovenej lehote.

 

Detaily štátneho rozpočtu 

Podľa zákona o rozpočtových pravidlách musí ministerstvo financií (MF) návrh rozpočtu predložiť parlamentu do 15. októbra. Vlani vláda materiál schválila na poslednú chvíľu, a to 14. októbra. Dovtedy nebolo jasné, čo rozpočet obsahuje. Návrh rozpočtu vtedy dokonca neprešiel tripartitou, pričom sociálni partneri nedostali možnosť o ňom rokovať.

Ani tento rok zatiaľ nie je jasné, čo obsahuje rozpočet na nasledujúce roky. Tlačové oddelenie ministerstva financií uviedlo, že na príprave intenzívne pracujú už niekoľko mesiacov. 

 

 

„V tejto chvíli je však ešte predčasné hovoriť o podrobnostiach. Príprava štátneho rozpočtu je vo finálnej fáze a vládny návrh bude predložený v zákonom stanovej lehote do 15. októbra na rokovanie parlamentu,“ konštatuje ministerstvo.

 

Výdavkové stropy 
Podľa hlavného analytika INESS pre verejné financie Radovana Ďuranu sa rokovania o rozpočte vždy konajú od februára a vždy sa začínajú požiadavkami ministrov na navýšenie rozpočtu.

 

„Je to štandardný proces. Koalícia má možnosť dohodnúť sa na opatrnom rozpočte, nastaviť limity rastu výdavkov jednotlivých ministerstiev. Ak tak neurobila, pochopiteľne, ministerstvo financií je pod tlakom,“ uviedol Ďurana.

 


Budúcoročný rozpočet by podľa Ďuranu mal začať trendom znižovania deficitu. „Nemal by sa spoliehať len na rastúce príjmy, ale aj na rušenie neefektívnych výdavkov, a hlavne nezavádzanie nových, obrovských výdavkových titulov,“ povedal Ďurana.

 

Taktiež by sa mal podľa neho viac spoliehať na zdroje plánu obnovy a EÚ, čím by sa zabránilo zvyšovaniu daňového a odvodového zaťaženia. Rozpočet by zároveň nemal obsahovať reformy, tie by mali byť predložené a diskutované samostatne.

 

Ozdravovanie verejných financií​
Podľa riaditeľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Petra Goliaša by mala vláda predstaviť plán ozdravovania verejných financií podopretý konkrétnymi opatreniami v horizonte najbližších troch rokov.

 

Ozdravovanie by sa malo podľa neho začať už v budúcom roku v objeme najmenej 0,5 % HDP, optimálne v objeme 1 % HDP. Podľa Goliaša by malo ísť najmä o škrty neefektívnych výdavkov, zlepšenie výberu daní a reformy v dôchodkoch, zdravotníctve a v daniach.

 

 

„Inšpiráciou môžu byť doteraz vykonané revízie výdavkov ako aj plán obnovy či Národný plán reforiem,“ skonštatoval Goliaš. Doplnil, že ak proces ozdravovania verejných financií rezort nespustí v najbližšom období, o rok ho už nezrealizuje, pretože bude pred parlamentnými voľbami, kedy politici neradi robia nepopulárne opatrenia. 

 

„Bez ozdravných opatrení a reforiem by vláda odovzdala krajinu s vysokým štrukturálnym deficitom aj verejným dlhom, navyše s neudržateľnými verejnými financiami. Namiesto postupného ozdravovania by nová vláda bola pod tlakom prijímať radikálnejšie a tým aj bolestivejšie opatrenia,“ dodal Goliaš.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok