Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. júl. 2022Oliver
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Skupina ôsmich ministrov financií EÚ.
Skupina ôsmich ministrov financií EÚ.
13.09.2021 12:26 Ekonomika
Igor Matovič sa pripojil k takejto iniciatíve!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.09.2021 12:26 Ekonomika

Igor Matovič sa pripojil k takejto iniciatíve!BRATISLAVA - Skupina ôsmich ministrov financií EÚ, vrátane ministra financií SR Igora Matoviča, sa podpísala pod dokument, v ktorom upozorňuje členské štáty, aby v prvom rade mysleli na zdravie svojich verejných financií a znižovali verejný dlh, ktorý vznikol počas koronakrízy.


Akékoľvek reformy podľa nich nesmú ohroziť fiškálnu udržateľnosť ani oslabiť ciele znižovania dlhu. Na sociálnej sieti o tom informoval rezort financií.

 

Ministerstvo financií tak potvrdilo svoju prioritu, ktorou ostávajú zdravé verejné financie s dôrazom na ich dlhodobú udržateľnosť. „Udržateľné verejné financie vytvárajú dôveru a fiškálny priestor pre politické priority. Rovnako sú dôležité pre riešenie budúcich kríz a zdolávaní výziev,“ píše sa v spoločnom dokumente. „Zníženie dlhu musí zostať spoločným cieľom."

 

Prečítajte si: Sulík je odhodlaný udržať Kolíkovú vo funkcii. Hovorí, že matematika a fakty nepustia!

 

Európska únia minulý rok pre pandémiu pozastavila svoje obvyklé výdavkové pravidlá, čo členským štátom umožnilo zvýšiť výdavky a tak aj deficit verejných financií bez hrozby sankcie. Osem ministrov v dokumente naznačuje, že sú ochotní podporiť opätovné uplatňovanie fiškálnych pravidiel, a to pravdepodobne na začiatku roka 2023. Dokument podporili ministri financií Česka, Dánska, Fínska, Holandska, Lotyšska, Rakúska, Slovenska a Švédska.

 

Európska únia totiž minulý rok pre pandémiu pozastavila svoje obvyklé výdavkové pravidlá, čo členským štátom uvoľnilo ruky – a to aj v míňaní. Osem ministrov vo svojom dokumente naznačuje, že sú ochotní vidieť opätovné uplatňovanie fiškálnych pravidiel, a to pravdepodobne na začiatku roka 2023.

 

Možno vás zaujme: Globálna ekonomika sa zotavuje. Prečo tak výrazne zdraželi stavebné materiály po celom svete?

 

Slovensko vlani hospodárilo s deficitom 6,16 % hrubého domáceho produktu (HDP), pričom pôvodne schválený rozpočet počítal s deficitom 0,49 % HDP. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) odhadla vplyv samotnej pandémie na deficit verejnej správy v minulom roku vo výške 3,9 % HDP. V tomto roku vláda ráta s deficitom vo výške 9,472 miliardy eur, čo je takmer 10 percent HDP. RRZ odhaduje deficit na 6,911 miliardy eur alebo 7,12 % HDP. To je o 4,12 % HDP viac ako povoľovali pred pandémiou platné kritériá EÚ.

 

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Facebook Ministerstvo Financií/ Financial Times/ Netky KP

Foto:  Facebook Ministerstvo FinanciíNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok