Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. okt. 2021Sabína
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ivan Korčok na neformálnom stretnutí v Slovinsku.
Ivan Korčok na neformálnom stretnutí v Slovinsku.
04.09.2021 08:23 Domov
Ivan Korčok absolvoval zaujímavú diskusiu v Slovinsku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.09.2021 08:23 Domov

Ivan Korčok absolvoval zaujímavú diskusiu v SlovinskuĽUBĽANA - Situácia v Afganistane, ako aj vzťahy EÚ s Čínou, boli predmetom piatkového neformálneho zasadnutia šéfov diplomacií členských štátov Európskej únie, známom ako Gymnich. Konalo sa v slovinskom Brde pri Kranju.


Slovensko zastupoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Na záver stretnutia sa uskutočnil pracovný obed s ministrom zahraničných vecí Indie Subrahmanjamom Džajšankarom. 

 

 

Najdôležitejšou témou zasadnutia bola situácia v Afganistane. Ministri sa zhodli na podpore a spolupráci so susednými krajinami Afganistanu s cieľom umožniť afganským utečencom nájsť bezpečné útočisko v regióne. "Je zrejmé, že po ukončení evakuácií nás čaká mnoho ďalších otázok ohľadom Afganistanu a jeho budúcnosti. Koordinácia so spojencami bude v tejto otázke kľúčová," vyhlásil Korčok.

 

Možno vás zaujme: Evakuovaní Afganci prileteli včera na Slovensko. Podstúpili bezpečnostnú previerku a sú v karanténe

 

Ministri diskutovali aj o smerovaní vzťahov medzi EÚ a Čínou. Zhodli sa, že Čína zostáva pre EÚ strategicky dôležitým partnerom pri hľadaní spoločných riešení mnohých globálnych výziev, ale aj technologickým a ekonomickým konkurentom s ambíciou stať sa svetovým technologickým lídrom, pričom nemožno nevnímať rastúcu systémovú rivalitu. 

 

 

"Slovensko má záujem o rozvoj pragmatických a vyvážených vzťahov založených na spravodlivom partnerstve. Angažovanosť si však vyžaduje záujem oboch strán a dodržiavanie platných pravidiel. EÚ nemôže upustiť od obhajoby dodržiavania ľudských práv a hodnôt, na ktorých je postavená." Zároveň apeloval na potrebu jednoty EÚ, ktorá je základným predpokladom fungujúceho nastavenia vzťahov s Čínou. Podľa ministra absencia jednotného prístupu oslabuje pozíciu EÚ vo vzťahu k Číne. 

 

Stretnutie s ministrom zahraničných vecí Indie Subrahmanjamom Džajšankarom potvrdilo obojstranný záujem o rozvoj vzťahov, pričom nadviazalo na úspešný summit EÚ –India, ktorý sa konal v máji tohto roka. Okrem potvrdenia záujmu o obnovenie rokovaní o komplexnej obchodnej dohode sa ministri zaoberali predovšetkým rastúcou dôležitosťou indicko-tichomorského regiónu a spoluprácou EÚ a Indie v tejto oblasti. "EÚ musí venovať indicko-tichomorskému regiónu čoraz väčšiu pozornosť. Rastúci geostrategický a hospodársky význam regiónu i silnejúce geopolitické súperenie má vplyv aj na EÚ a Slovensko." 

 

Ivan Korčok bol podľa včerajších vyjadrení veľmi nadšený z tohoto neformálneho stretnutia. "Po dnešnom rokovaní ministrov v Slovinsku mám pred sebou ešte spolu s rakúskym ministrom zahraničných vecí Alexandrom Schallenbergom podujatie u nás na Slovensku, ktoré organizuje Globsec. Som rád, že nám pred jeho začiatkom vyšiel čas a mohli sme sa prejsť po našom hlavnom meste a zastaviť sa na pohár vína."
 reklama


Zdroj: TASR/ Netky KP

Foto:  Facebook Ivan Korčok.Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok