Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. jan. 2022Gašpar
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ján Mazák
Ján Mazák
01.11.2021 13:40 Domov
Ján Mazák: Tretia verzia súdnej mapy nie je žiadnou kozmetickou úpravou
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.11.2021 13:40 Domov

Ján Mazák: Tretia verzia súdnej mapy nie je žiadnou kozmetickou úpravouBRATISLAVA - Tretia verzia novej súdnej mapy obsahuje vecnú aj procesnú reformu sídiel a obvodov súdov. Ján Mazák vysvetlil, že ide o systémovo úplne iné nastavenie.


"Nejde o žiadne kozmetické úpravy," povedal Mazák. "Ozajstná špecializácia je to, ak sudca skutočne rozhoduje len určitý druh sporov, iných právnych vecí, nesporových vecí, odborne určený výsek trestnoprávnej agendy alebo v správnom súdnictve. Takáto materiálne vnímaná špecializácia významne prispieva ku kvalite judikovania."  Špecializácia sudcov je tiež prostriedkom na zamedzenie zbytočných prieťahov v súdnom konaní.

 

 

Mazák je však presvedčený, že krajský odvolací súd by mal sídliť v Bratislave, nie v Trnave. "Významné je aj to, že právna pomoc sa v Bratislave poskytuje na veľmi vysokej úrovni, pôsobia tu advokátske spoločnosti, ktoré vedia zamotať hlavu aj skúseným sudcom."

 

Prečítajte si: Remišová skritizovala Kolíkovej súdnu mapu

 

V hlavnom meste tiež sídlia inštitúcie, podniky, európske aj medzinárodné organizácie.

Zrušiť časť súdov považuje Mazák za potrebné. "Ich zrušením alebo vytvorením pracovísk sa ušetrí množstvo ľudskej energie na rovnomerné vybavovanie súdnej agendy na celom území štátu."

 

 

Tretia verzia súdnej mapy počíta so zrušením štyroch okresných súdov. Pôvodne sa ich počet mal znížiť z 54 na 30. Naďalej sa počíta so vznikom mestských súdov v Košiciach a Bratislave.

Zostávajúce súdy ostanú ako pracoviská alebo sídla. Zrušiť by sa mali okresné súdy v mestách Partizánske, Skalica, Bánovce nad Bebravou a Kežmarok. Zmena by sa mala týkať aj krajských súdov. Tie chce ponechať ministerka spravodlivosti Mária Kolíková všetkých osem, ale plánuje zväčšiť ich obvody len na tri. Sídlom krajských súdov by tak mala byť Trnava pre západoslovenský obvod, Žilina pre stredoslovenský obvod a Prešov pre východoslovenský obvod. Zmena by mala nastať k 1. januáru 2023.

 

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok