Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. mar. 2021Alan
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Pamätník mieru, Hirošima, Japonsko. V roku 1945 to boli práve japonské mestá Nagasaki a Hirošima, na ktoré boli po prvýkrát v histórii ľudstva vypustené jadrové bomby.
Pamätník mieru, Hirošima, Japonsko. V roku 1945 to boli práve japonské mestá Nagasaki a Hirošima, na ktoré boli po prvýkrát v histórii ľudstva vypustené jadrové bomby.
26.10.2020 15:49 Zahraničie
Japonsko nepodpíše Dohodu o zákaze nukleárnych zbraní! Obyvatelia Nagasaki a Hirošimy sú sklamaní
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.10.2020 15:49 Zahraničie

Japonsko nepodpíše Dohodu o zákaze nukleárnych zbraní! Obyvatelia Nagasaki a Hirošimy sú sklamaníJAPONSKO - Krajina vychádzajúceho Slnka nepristúpi k zmluve Organizácie Spojených národov (OSN) o zákaze nukleárnych zbraní. Japonská vláda to oznámila počas dnešných hodín. Podľa správy OSN zo soboty dohodu zatiaľ ratifikovalo 50 štátov.


Dohodu privítali aktivisti za nukleárne odzbrojenie vrátane pozostalých po obetiach atómového bombardovania japonských miest Hirošima a Nagasaki. 

 

Setsuko Thurlow, ako preživší zhodenia atómovej bomby, v rámci svojho vystúpenia na internete kritizoval výhrady Japonska k Zmluve o zákaze jadrových zbraní ešte za vlády bývalého pemiéra Šinza Abeho (minulý mesiac po takmer ôsmich rokoch z postu predsedu vlády japonska odstúpil). "Bol by som rád, keby predseda vlády Jošihide Suga videl realitu flexibilne bez toho, aby robil to isté, čo jeho predchodca," uviedol Thurlow.

 

 

Nielen Japonsko

Zmluvu ostro odmietajú USA aj ostatné nukleárne mocnosti. Japonsko zdieľa myšlienku sveta bez nukleárnych zbraní, dokument OSN však nepovažuje za vhodný prostriedok na dosiahnutie tohto cieľa, uviedol šéf úradu vlády v Tokiu Kacunobu Kato. 

 

"Veríme, že vzhľadom na čoraz zložitejšie bezpečnostné prostredie okolo Japonska, je vhodné neustále napredovať v oblasti jadrového odzbrojovania, a to pri zachovaní a posilnení našich schopností odstrašovania pri riešení hrozieb," uviedol na tlačovej konferencii Katsunobu Kato.

 

"Japonsko zdieľa cieľ tejto zmluvy (zrušenie jadrových zbraní ...), ale keďže sa líšime v spôsobe prístupu k tejto otázke, nestaneme sa jej signatárom," uviedol v súvislosti s touto zmluvou, ktorá má nadobudnúť účinnosť 22. januára budúceho roku.

 

 

Rozhodnutie podľa agentúry AP ovplyvnila aj prítomnosť 50-tisíc amerických vojakov v krajine, ktorá sa spolieha na ochranu amerického nukleárneho dáždnika pred ohrozením zo strany Číny a Severnej Kórey.

 

"Vláda by mala zmeniť svoju jadrovú politiku, urýchlene ratifikovať zmluvu a postaviť sa do čela vytvorenia svetového systému bez jadrových zbraní," uviedla vo vyhlásení skupina známa aj ako Nihon Hidankyo.

 

Toshiyuki Mimaki, úradujúci šéf preživších atómových bômb v Hirošime uviedol, že ratifikácia 50 krajinami vytvorila základ pre tlačenie jadrových síl a tých, ktoré sú pod jadrovým dáždnikom, na zrušenie jadrových zbraní.

 

 

Honduras sa v sobotu stal 50. krajinou, ktorý ratifikoval Zmluvu o zákaze jadrových zbraní, čím sa pripravila cesta pre jej vstup do platnosti o 90 dní neskôr. Žiadne jadrové mocnosti sa nepripojili!!! Na otázku, či by Japonsko bolo ochotné zúčastniť sa ako pozorovateľ, Kato zdôraznil potrebu "dôkladného zváženia na základe japonskej pozície".

 

Na tlačovej konferencii v Tokiu Sueichi Kido, generálny tajomník Japonskej konfederácie organizácií trpiacich bombovými útokmi kritizoval japonskú vládu za to, že sa paktu nezúčastnila. "Japonská vláda, ktorá mala zmluvu ratifikovať ako prvá, sa jej otočila chrbtom," uviedol.

 

 

"Japonská jadrová politika sa musí zmeniť a (japonskí) ľud je ten, ktorý ju musí iniciovať. Verím, že teraz je tá šanca," uviedol 80-ročný obyvateľ Japonska.

 

V Nagasaki začali v pondelok pred radnicou digitálne hodiny odratúvať čas vstupu zmluvy do platnosti. "Existuje iba jedna cesta, ktorú Nagasaki sleduje. je to vízia sveta bez jadrových zbraní," uviedol starosta Tomihisa Taue na slávnostnom odhalení hodín.reklama


Zdroj: SITA/The Mainichi/Netky Lukáš Čief

Foto:  FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok