Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. jan. 2021Bohuš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Je to najznámejší neexistujúci detektív sveta.
Je to najznámejší neexistujúci detektív sveta.
08.07.2020 06:48 Kultúra
Je taký reálny, až sa zabúda na to, že je vymyslený
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.07.2020 06:48 Kultúra

Je taký reálny, až sa zabúda na to, že je vymyslenýJe tak dobre vymyslený, až je ťažké uveriť, že nie je skutočný. Veď verejnosť ho pozná, vie adresu jeho bydliska, dokonca jej nie je utajená ani jeho slabina v podobe užívania kokaínu alebo inej drogy.


Detektív ako sa patrí
Áno, reč je o Sherlockovi Holmesovi, ktorý fascinuje staršiu i mladšiu generáciu. Je známy nielen schopnosťami hodnými geniálneho detektíva, ale aj neodmysliteľným výzorom, na ktorý si spoločnosť tak akosi zvykla a nedokáže si ho bez neho predstaviť. Sherlock má vychudnutú tvár, patrí k nemu zahnutá fajka, oblečením mu je aj domáci župan či károvaná pelerína. Pravdaže, bolo by hriechom zabudnúť na loveckú čiapku s dvojitým štítkom.
 

 

Džentlmen
Sherlock Holmes je veru poriadne distingvovaný džentlmen ale, koniec koncov, niet sa čomu čudovať. Pochádza totiž z Anglicka, priamo z Londýna. Jeho záujmy sú vskutku pozoruhodné, ak nie aj extravagantné a možno trochu vzájomne si protirečiace. Mal záľubu v streľbe, boxe, hral na husliach a venoval sa aj chemickým pokusom. Za svoj úspech a udomácnenie sa vo svete, vďačí nielen tvorcovi, teda autorovi, ale aj ilustráciám, za ktoré je zodpovedný Sidney Paget.
 

 

Úspech nebol samozrejmosťou
Sir Arthur Conan Doyle, ktorý o Holmesovi písal, vytvoril prvú poviedku ako dvadsaťročný mládenec. Hlavný hrdina mal vtedy ešte iné meno, volal sa Sherrirford Holmes. Neskôr nielen jeho, ale aj hrdinovho priateľa premenoval a sformuloval do takej podoby, aká je dnes dostupná. Úspech mu nespadol z neba, bolo potrebné počkať si na neho. Prvé dva romány sa síce nepredávali najhoršie, napriek tomu mu nezaručili slávu. Tá sa dostavila až s ponukou časopisu, ktorý navrhol, aby preň Doyle písal poviedky.
 

 

Je večne živý
Sherlock Holmes je skutočne neustále živý, svedčí o tom nikdy neutíchajúca popularita. Možno je fiktívny, to však nebráni tomu, aby o jeho živote vznikali nové a nové autobiografie. Možno neexistuje a nebol hmatateľný, napriek tomu existuje múzeum, ktoré má slúžiť ako pripomienka Holmesovho domu. Keďže sa Sherlock nenarodil, nie je ani rodný list s jeho menom, čo ale nijako nemení skutočnosť, že je po ňom pomenovaná šiltovka, bezpečnostné dvere, spoločenské a počítačové hry. Inšpiroval nejedného autora, ktorý v snahe nadviazať na už započatý fenomén, pripísal detektívovi či už životnú lásku, potomka alebo všeličo iné.reklama


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Facebook, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok