Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. máj. 2020Viliam
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Catherine je sedemnásťročná dievčina, ktorá najväčšie potešenie nachádza v spoznávaní románov.
Catherine je sedemnásťročná dievčina, ktorá najväčšie potešenie nachádza v spoznávaní románov.
05.03.2020 06:29 Kultúra
Jeden z jej nápadníkov bol presvedčený, že každý by mal denne vypiť aspoň jednu fľašu vína
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.03.2020 06:29 Kultúra

Jeden z jej nápadníkov bol presvedčený, že každý by mal denne vypiť aspoň jednu fľašu vína„Pokiaľ ide o mňa, som si istá, že by sme si mohli vymeniť pozície. Keby som ja disponovala miliónmi, keby som aj vládla nad celým svetom, vybrala by som si jedine tvojho brata."


Najzradnejší orgán

Pre mladú ženu (alebo by sa skôr hodilo povedať dievčinu), nie je ani trochu ľahké vyznať sa vo vlastnom srdci. Je odveká pravda, že ono je najzradnejší orgán, pretože kým ráno prekypuje radosťou, večer líha a kropí pichľavý vankúš slanými slzami. O to horšie sa dá zamotať, pokiaľ je zmienená dievčina o niečo naivnejšia a jej čistá duša sa nezmierila so skutočnosťou, že človek koná niekedy nie z lásky, ale z vypočítavosti.

 

 

Román 
Rovnako je na tom aj Catherine, hrdinka nádhernej knihy Opátstvo NORTHANGER. Za jej napísanie môže Jane Austen, a hoci sa spisovateľka preslávila najmä vďaka inému dielu, nemalo by sa zabúdať ani na toto. Čítať tento román je ako potrieť si dušu medom a ukolísať sa do pokoja.

 

 

Neľahký osud hrdinky
Catherine je sedemnásťročná dievčina, ktorá najväčšie potešenie nachádza v spoznávaní románov. Kresliť vie otrasne, a ani pekná príliš nie je. Teda ako malé dievča bola ešte škaredšia, vtedy ani čistotou neoplývala a ani múdrosťou. Čím staršia však bola, tým obstojnejšie jej výzor pôsobil. Keď je miestnosť viac prázdna ako plná, všimne si ju nejeden muž, pretože vynikne jej pôvab.

 

 

Výlet
Catherine prvý raz opúšťa domov a v sprievode láskavých známych sa vydáva do Bathu. Niečo také vzrušujúce si zaslúži, aby z toho bola vyvedená z miery, a aby si predstavovala, čo ju tam asi postretne. A veru o zábavu núdza nebude. Najskôr to bude priateľstvo s istou krásavicou, ktoré jej spríjemní pobyt, potom sa k tomu pridá nápadník a za ním ešte jeden.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bath city Photo media. (@bathcityphoto),

 

Nápadníci
Ten prvý je brat onej krásavice, a hoci má určite veľa predností, múdrosť medzi ne rozhodne nepatrí. Myslí si, napríklad, že keby každý vypil denne jednu fľašu vína, svet by bol krajší. A ako nepekne sa vyjadruje o svojej rodine, akú nízku mienku má o ženách, to radšej ani spomínať nebudem. A ten druhý nápadník? Je neslušné odkrývať cudzie pocity, ale ten ukradol Catherinino srdce ihneď.

 

 

Nie je všetko zlato...
Catherine možno nie je taká hrdinka, ktorá sa bezhlavo púšťa do pokusu o zmenu spoločnosti, ani neurobila nič veľkolepé, nad čím by sa dalo vzdychať. Ale ako majstrovsky je podaná jej povaha, až ju má čitateľ sto chutí objať a utešiť. Jane Austen by mohla učiť iróniu, lebo aj v románe jej je viac ako dosť. Aj lásku podáva síce s prímesou romantiky, ale aj kusom reálnosti. Nič nie je také, aké sa zdá byť. Joj, keby len niektoré sklamanie tak nebolelo a keby cesta k zbaveniu sa naivity nebola taká všelijako zatočená. Opátstvo NORTHANGER je také úžasné, také lahodné, také okúzľujúce, také... reklama


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Pixabay, Pexels, Facebook, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok