Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. jún. 2020Laura
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
K ochrane osobných dát prispejú nové prísnejšie pravidlá
K ochrane osobných dát prispejú nové prísnejšie pravidlá
27.06.2017 13:56 Zahraničie
K ochrane osobných dát majú prispieť prísnejšie pravidlá z Bruselu, poistenie môže pokryť časť rizík
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.06.2017 13:56 Zahraničie

K ochrane osobných dát majú prispieť prísnejšie pravidlá z Bruselu, poistenie môže pokryť časť rizíkBRATISLAVA – Každá firma a organizácia na Slovensku by mala spozornieť. Z Bruselu prichádzajú nové a zásadné pravidlá, za účelom zvýšenia ochrany osobných dát, ktoré musia členské štáty EÚ prijať. Účinnosť novej legislatívy General Data Protection Regulation (GDPR) vojde do platnosti v roku 2018, no vzhľadom na komplexnosť zmien sa už dnes treba na ňu pripravovať. Okrem nastavenia IT procesov, aby boli v súlade s európskou legislatívou sa firmy môžu proti strate citlivých zákazníckych dát poistiť.


Po novom majú byť pod ochranou akékoľvek informácie a dáta, ktoré vedú k identifikovaniu osobných údajov jednotlivcov (napríklad aj v oblasti genetiky, duševného zdravia, kultúrnej, ekonomickej a sociálnej situácie). Novou reguláciou sa tak rozširuje skupina informácií, ktoré sa považujú za osobné dáta. Pre firmy a organizácie sa sprísňujú pravidlá preukazovania platného súhlasu s použitím osobných údajov.

 

Tiež budú mať podľa novej európskej legislatívy predpísané zriadiť pozíciu inšpektora pre ochranu osobných údajov. A to sa netýka len štátnych orgánov, ale aj organizácií pôsobiacich v privátnej sfére. Tam, kde je riziko narušenia súkromia vysoké, musia firmy a organizácie po novom posudzovať riziká a dopady narušenia súkromia klientov.

 

„Každá firma či organizácia i mimo EÚ, ktorá pracuje s dátami občanov EU, musí adaptovať a dodržiavať zásady a požiadavky GDPR regulácie. Prakticky má globálnu pôsobnosť. Je to v podstate prvýkrát, kedy európska legislatíva presadzuje princípy ochrany osobných údajov svojich občanov pre zvyšok sveta,“ hovorí Martin Michal, riaditeľ RENOMIA na Slovensku a člen prezídia Slovenskej asociácie sprostredkovateľov v poisťovníctve.

 

Pravidlá, ktoré tak budú musieť budúci rok prijať aj firmy a organizácie na Slovensku, sú naozaj široké. Okrem iného sa tiež zavádza povinnosť hlásiť úradom narušenie ochrany či únik dát, a to najneskôr do 72 hodín od udalosti. Platiť má aj princíp minimalizácie údajov, t.j. organizácie a firmy nesmú držať údaje dlhšie, než je nutné. Musia si zabezpečiť dôkladné skartovanie už nepotrebných dát.

 

Martin Michal upozorňuje, že v dnešnej dobe je príležitostí na únik osobných dát neskutočne veľa. Okrem straty či odcudzeniu dôležitých informácií a dát alebo samotného hardwaru sú to tak časté kybernetické útoky, pokusy hackerov alebo aj terorizmus. Na poškodené firmy a organizácie môžu mať tieto udalosti nedozerné následky v podobe straty dôvery, reputácie, poškodenia dobrého mena, no tiež spôsobujú vážne finančné škody.

 

„Každopádne odporúčame poistiť sa pre prípady zabezpečenia ochrany a bezpečnosti osobných dát. Na dnešnom trhu existujú rôzne verzie poistenia kybernetických rizík, všetko sa dá nastaviť podľa potrieb a požiadaviek klienta,“ povedal Martin Michal. reklama


Zdroj: netky KZ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok