Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. júl. 2020Milota
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
01.06.2017 13:05 Relax
Kanadským vedcom sa podaril zázrak, ich liečba pomohla zastaviť príznaky zákernej choroby
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.06.2017 13:05 Relax

Kanadským vedcom sa podaril zázrak, ich liečba pomohla zastaviť príznaky zákernej chorobyOTAWA – Radikálna liečba aplikovaná kanadskými vedcami dosahuje mimoriadne dobré výsledky. S novou formou liečby sa podarilo kanadským vedcom zastaviť priebeh choroby skleróza multiplex.


Túto správu priniesol Journal Lancet, s odvolaním sa na štúdiu pod vedením profesora Harolda L. Atkinsa z Výskumného ústavu regeneratívnej medicíny v nemocnici Ottawa.

 

Vedci použili u pacientov so stagnujúci ochorením SM terapeutický prístup, ktorý sa už roky úspešne používa na liečbu leukémie: Vedci úplne inaktivovali krvotvorbu tela a pacientovho imunitného systému prostredníctvom vysokých dávok chemoterapie a potom transplantovali vlastné hematopoetické kmeňové bunky, odobraté z kostnej drene a umelo namnožené v laboratóriu.

 

Pre veľkú časť účastníkov tejto štúdie bola takáto radikálna liečba úspešná. U 16 pacientov bola SM zastavená. V rámci nasledujúcich šiestich rokoch neboli u väčšiny pacientov zistené žiadne klinické recidívy a žiadne nové zápalové ložiská v mozgu. U niektorých pacientov sa dokonca poruchy spôsobené SM aj čiastočne zregenerovali. U siedmich ďalších účastníkov štúdie ochorenie SM postupovalo i napriek liečbe a jeden pacient neprežil chemoterapiu.

 

Presné príčiny SM nie sú ešte celkom objasnené. Pri vývoji a závažnosti SM zohráva však imunitný systém dôležitú úlohu. Z tohto dôvodu sa podľa vyhlásenia spoločnosti Nemeckého zväzu sklerózy multiplex často hovorí o nej ako o autoimunitnom ochorení. Výskumy s použitím krvotvorných buniek však dávajú nádej, že v budúcnosti budú k dispozícii lepšie možnosti liečby.

 

Kapacita samoobnovy dáva hematopoetickým (krvotvorným) kmeňovým bunkám veľký terapeutický význam. Kmeňové bunky z kostnej drene starnú s nami a v priebehu života môže dôjsť k ich poškodeniu pod vplyvom choroby. Optimálny zdroj kmeňových buniek je teda pupočníková šnúra novorodencov.

 

Pupočníková krv novorodencov obsahuje milióny krvotvorných buniek, ktoré môžu tvoriť základ pre vybudovanie novej krvotvorby a imunitného systému organizmu. Rovnako ako v minulosti, končí však často tento obrovský potenciál pre lekárske účely v nemocničnom odpade. Nenahraditeľne je tak stratená šanca pre individuálne zdravotné zabezpečenie dieťaťa jeho vlastnými mladými kmeňovými bunkami.reklama


Zdroj: netky KZ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok